Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Bouře Xaver se prohnala Českem: Desetitisíce lidí bez proudu, vlaky stojí

Autor: ČTK - 
6. prosince 2013
07:41

Ničivá bouře Xaver, jejíž  okraj zasáhl i Českou republiku, sebou přinesla silný vítr a sněžení. Způsobila stovky výpadků elektřiny, bez proudu jsou až desetitisíce lidí, hlavně na východě Čech, Chebsku a Děčínsku.

Silný vítr a sněžení zejména v severní části České republiky způsobily v noci stovky výpadků dodávek elektřiny, bez dodávek jsou tisíce až desetitisíce odběratelů, uvedl mluvčí energetické firmy ČEZ Ladislav Kříž.

 

Dodávky proudu jsou na řadě míst přerušeny v celých západních, středních a východních Čech a také na severní Moravě. "V pohotovosti jsou všechny poruchové čety, které postupně obnovují dodávky v postižených místech, ale jelikož vítr nadále trvá, pak nadále dochází k výpadkům vlivem především padlých stromů nebo větví do vedení," popsal mluvčí.
Problémy jsou i na železnici. Popadané stromy blokují několik regionálních, ale i dálkových tratí. V úseku Ražice - Protivín a Jinřichův Hradec - Jarošov nad Nežárkou, kde se nyní zajišťuje náhradní doprava. ČTK to řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

 

"V tuto chvíli máme omezenou dopravu kvůli spadlým stromům na osmi úsecích, převáženě v severních Čechách. Zásadnější problém je v jižních Čechách, tam to vypadá na omezenou dopravu po celé dopoledne. Takže rychlíky můžou získat nějaké zpoždění," řekl Joklík.

Silný vichr byl znát i v hlavním městě. V holešovické Stromovce vyvrátil strom, který zatarasil koleje tramvají. Nikomu se nic nestalo.

Před velmi silným větrem a tvorbou sněhových závějí varovali meteorologové. Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platí pro kraje Pardubický, Královéhradecký, Ústecký, Liberecký, Olomoucký a Moravskoslezský do sobotního poledne, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na horách v severní polovině území může rychlost větru dosáhnout v nárazech až 108 kilometrů za hodinu.

Video Varování: Orkán z Grónska zabíjí, valí se na nás! - Reuters
Video se připravuje ...

anna1234 ( 6. prosince 2013 14:57 )

..to ti ho neodfoukl vítr, spíš se podívej přes plot k sousedovi, jestli nedělá zabijačku

cinderella1 ( 6. prosince 2013 14:47 )

nejsem.burel. ( 6. prosince 2013 13:34 )

Ale nedává zpátky nic! Takový bouře tady byly vždycky, stovky a tisíce let nazpět. A ještě horší. To je prostě příroda, s tím se musíme smířit.

josifekzkotviny ( 6. prosince 2013 12:44 )

a mě to odfouklo naše prase z chlívku,, ještě včera tam bylo,, hnusnej vítr....

bravotango ( 6. prosince 2013 12:40 )

táhni dopíče

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud