Tisíce pracovních míst v ohrožení: U Prahy místní odmítli sklad Amazonu!

Lidé v Dobrovízi v hlasování výstavbu haly pro Amazon odmítli
7. 12. 2013
09:08

Lidé v Dobrovízi u Prahy v anketě odmítli výstavbu distribučního centra amerického internetového obchodu Amazon. Proti projektu bylo 121 lidí, podpořilo jej naopak 76 lidí. Sklad Amazonu měl přitom přinést tisíce pracovních míst.

V hlasování převážil názor, že obyvatelé podporují původní záměr, který počítal s tím, že ve zdejší průmyslové zóně vzniknou čtyři menší skladovací haly. Výstavba distribučního centra Amazonu na ploše 95.000 metrů čtverečních neuspěla ani v případě, že by byl vybudován obchvat obce. Lidé z Dobrovíze se totiž zejména obávají zvýšené dopravní zátěže a toho, že se centrum otevře dřív než plánovaný obchvat obce.

Původně se mluvilo o tom, že se kvůli výstavbě uskuteční referendum. Jeho vyhlášení by však podle zákona trvalo déle, a tak se hlasovalo v anketě, jejíž výsledkem se zastupitelé nemusejí řídit. Výsledek plebiscitu má pouze zastupitelům napovědět, jak lidé plánovanou výstavbu vnímají. "Já se tím budu řídit," řekl starosta Martin Šafr.

Podle místostarosty Jiřího Šestáka zatím obec vydala nesouhlasné stanovisko ke změně územního řízení, které kvůli přeměně původního projektu na obří distribuční centrum začalo ve čtvrtek a čekalo se na dnešní výsledek, aby se případně stanovisko obce změnilo. "Zatím by se mělo podle našeho názoru územní řízení přerušit a pozastavit. Nemusíme spěchat na nějaké zasedání, zatím jsme vyslovili nesouhlas a zatím děláme kroky k tomu, aby tady Amazon, bohužel, halu nevystavěl," řekl novinářům Šesták. Podle obou představitelů obce se o projektu bude diskutovat na dalších jednáních zastupitelstva.

Amazon nabízí tisíce pracovních míst

Amazon chce nejpozději do září roku 2014 otevřít v Česku dvě distribuční centra. Druhé má vzniknout u Brna. Firma chce do výstavby každého centra investovat stovky milionů eur. Každé centrum zaměstná kolem 2000 lidí a v předvánoční špičce další 3000 v každé lokaci. Spolu s chystaným skladem v Polsku mají obsluhovat jak dosavadní evropské trhy, tak nové trhy v severní a východní Evropě.

Amazon je největším a zároveň i jedním z nejstarších internetových obchodů na světě. Jeff Bezos, který stále stojí v čele firmy, ji založil v roce 1994, tehdy pod jménem Cadabra. Svou činnost na internetu Amazon zahájil v červenci 1995 a v současnosti zaměstnává 97.000 lidí. Amazon stále nemá stránky v českém jazyce.

djaba ( 8. prosince 2013 21:22 )

Pročpak se nestaví Amazony a jiné další v regionech s vysokou nezaměstnaností ?

maxipesfik ( 8. prosince 2013 11:38 )

O pražáky bude dobře postaráno jako vždy i bez Amazonu.Morava už dávno měla být samostatná bez těch kurev pražských...

pgga ( 7. prosince 2013 23:38 )

Presne tak..Amazon znamena pro lidi v CR praci..ale "oni" to nechteji..maji se asi velmi dobre... Neuveritelne...

deratizator ( 7. prosince 2013 19:53 )

no, tohle bude jenom velkej sklad, žádný výzkumný středisko, z toho sem moc peněz nepřiteče, akorát to co utratí při stavbě

zabibol ( 7. prosince 2013 17:49 )

Na jedné straně chceme přitáhnout investory a na straně druhé je vyháníme.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa