Krutá statistika: Téměř milion Čechů žije v bídě! A 119 nadlidí ze Sněmovny si rozdalo 30 milionů

Každý desátý Čech žije pod hranicí chudoby. Za měsíc si tedy nevydělá ani 9683 korun. A co na to nadlidé z Poslanecké sněmovny? Ti si mezi sebe na rozloučenou rozdělili téměř 30 milionů!
Za chudého Čecha se může podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) považovat každý, jehož roční příjmy nepřesáhnou 116 196 korun čistého. V praxi to znamená, že takový jedinec musí vystačit se zhruba 318 korunami na den, což ale nezahrnuje jeho měsíční fixní náklady.
Politikům bída nehrozí
Otázkou zůstává, nakolik se do roční bilance promítly "úsporné" kroky někdejší vlády Petra Nečase, a to nejen zmíněným faktorem inflace.
Faktem je, že například nedávné odsouhlasení „odchodného“ 119 dnes už bývalých poslanců ostře kontrastuje se zmíněnými čísly. I přes to, že někteří poslanci se dušují, že půjdou do evidence úřadů práce, mezi sebe si rozdělí takřka 30 miliónů korun.
Nejvíce například pošle sněmovna Jiřímu Olivovi, který vykonával funkci místopředsedy dolní komory parlamentu. Podle propočtů by mělo jít o částku 426 tisíc korun. Přes 300 tisíc by si měl odnést například Walter Bartoš, Hana Orgoníková či David Vodrážka.
Nejčastěji bude sněmovna vyplácet částku mezi 200 a 300 tisíci, z čehož vyplývá, že kdyby zmínění činitelé rok nepracovali a neměli našetřeno, musí vyjít průměrně s částkou mezi 800 – 1000 korunami na den.
Řada zákonodárců přitom v životě „nečichla“ k normální práci. Zářným příkladem budiž někdejší student Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni Marek Benda, který už se celých dvacet let na nás usmívá v poslaneckých lavicích či imunitních výborech a vživotě nevykonával "civilní" povolání.
U sousedů je lépe, chudákem se vyplatí být v Lucembursku
Jelikož je česká ekonomika úzce spjata s Německou, srovnání s našimi západními sousedy se nabízí. V Německu je za chudého považován každý, jehož měsíční příjem nepřesáhne 20 670,-, respektive 689 korun na den.
V Lucembursku je pro změnu za „chudáka“ brán každý, jehož příjem za zmíněné období nepřesáhne 49 528 korun. Tomu na den zbývá zhruba "jen" 1650 korun. V celosvětovém měřítku je nicméně takovýto jedinec považován za boháče.
Obecně se dá říci, že v členských zemích EU nebo OECD žijí občané v relativní chudobě, kdy jejich příjem nepřevyšuje 60 % mediánu mzdy. Chudoba v evropském měřítku je samozřejmě jiná než v rozvojových státech. Chudí Evropané neumírají hlady či žízní, nenacházejí se v hrozném zdravotním stavu a nepřišli o střechu nad hlavou.
…jako v Africe…
Hranice absolutní chudoby na světě je stanovena na 1,25 dolarů příjmu na den (26 korun). V mnoha afrických zemích žije v absolutní chudobě polovina občanů, mezi tyto země patří např. Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Středoafrická republika, Čad, Kongo, Etiopie, Lesotho, Malawi, Rwanda, Sierra Leone aj.
…nebo Asii
V Číně, nejlidnatější zemi světa, je absolutní chudobu postiženo 13 % občanů, za 1,25 dolaru (26 korun) denně tak žije v Číně 174 miliónů lidí.
V Indii je absolutní chudobu postiženo 33 % občanů, za méně než 1,25 dolaru denně tak žije v Indii 399 miliónů občanů.
Zajímá nás i Váš příběh! Pište nám, z kolika penězi hospodaříte vy? Jak jde vyžít z minima? Kolik potřebujete peněz na den? Konakt: tip@blesk.cz nebo na tel.: 724 014 586
Brečíš sice hezky ale já mít tenkrát denně na nákup 80,- na den pro čtyři, tak bych z toho ušetřit dokázala. Bohužel měla jsem jenom 50,- a nákup jsem si musela plánovat přesně na desetnik. Takže to tenkrát vážně stálo za howno