Úterý 19. leden 2021
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Zataženo, sněžení 1°C

Dobrosrdeční Češi: Potravinová sbírka měla úspěch, lidé nosili jídlo ostošest!

Autor: ČTK, geok - 
16. listopadu 2013
19:26

Češi ukázali, že mají opravdu velké srdce! Ve 111 obchodech po celé České republice se dnes konala první Národní potravinová sbírka. Zákazníci v nich mohli darovat trvanlivé potraviny potřebným v azylových domech, domovech pro seniory, dětských domovech či chudým rodinám. A měla velký úspěch!

Podle průběžných informací od organizátorů sbírky a obchodních řetězců byl o sbírku mezi nakupujícími velký zájem. Sbírka potrvá do 20:00, kolik jídla se během ní vybralo, budou organizátoři vědět v neděli.

Plné vozíky pro charitu

"Máme zatím zprávy z velkých hypermarketů v Praze, jako je Globus, Albert a Tesco," řekla novinářům Pavlína Kalousová z pořádající platformy Byznys pro společnost. "Máme v průměru vyzkoušeno, že na jeden vozík je přes 120 položek, což je tak zhruba 70 kilogramů. Doposud se pohybujeme kolem osmi, devíti vozíků (na obchod)," dodala. Organizátoři sbírky předpokládají, že ve větších hypermarketech se do 20:00 vybere deset až 12 vozíků jídla.

Při akci pomáhala tisícovka dobrovolníků. Kupujícím rozdávali letáčky se seznamem vhodných potravin, které je možné věnovat. Když některé z nich lidé pořídili, za pokladnami je dobrovolníkům odevzdali.

Podle zpravodajky ČTK byl například v Tesku na Novodvorské v Praze o sbírku velký zájem. Dva nákupní vozíky, do kterých se potraviny dávaly, se v okamžiku její návštěvy v sobotu dopoledne rychle zaplňovaly. Lidé darovali třeba těstoviny, konzervy, rýži či sladkosti.

10 tun potravin pro potřebné

Podle předběžných odhadů darují lidé v každém z 35 našich zapojených hypermarketů přibližně deset plných košů jídla. Předběžně tedy odhadujeme, že dobrovolníci shromáždí dar o celkové hmotnosti dosahující více než deset tun potravin," řekl ČTK mluvčí obchodního řetězce Tesco Jiří Mareček. "V letňanském Tesku se mezi dobrovolníky zařadily také tři matky, které jsou odkázané se svými dětmi na pomoc azylového domu Kolpingova rodina. Také pro ně jsou určeny potraviny darované v průběhu sbírky," podotkl mluvčí.

Zájem lidí překvapil

"Je příjemné překvapení, jak se zákazníci s potravinovou sbírkou ztotožnili. Všechny prodejny Albert, které se dnes zapojily do akce, hlásí, že se lidé zajímají, ptají, nakupují a předávají zboží dobrovolníkům potravinové banky," řekla ČTK mluvčí Alberta Judita Urbánková. Obchodní řetězec chce podle ní v budoucnu spolupráci s potravinovou bankou určitě rozšířit.

Lidí v nouzi přibbývá

Federace potravinových bank sdružuje banky v Praze, Ostravě, Ústeckém kraji, Liberci a Plzni. První banka vznikla v roce 2006. Od té doby se shromáždilo kolem 2000 tun jídla. I když Česko patří v Evropě k zemím s nejnižší mírou chudoby, lidí v tísni přibývá. Pod hranicí chudoby je téměř desetina obyvatel. Loni se růst počtu chudých podle statistiků zastavil. I tak jich bylo ale 990.300, uvedl statistický úřad.

Firemním darům brání daň

Darování jídla ve velkém v Česku brzdí podle pořadatelů legislativa. Firmy totiž musejí z věnovaných potravin odvádět daň z přidané hodnoty a každou položku navíc uvést v darovací smlouvě. Zlikvidovat potraviny, kterým končí spotřeba, tak prý vyjde levněji. V řadě zemí EU jsou podle nich darované potraviny od DPH osvobozeny.

Podle šéfa české Federace potravinových bank Fabrice Martina Plichty darů v posledních třech letech ubývá. Ročně tak potravinovými bankami proteče ani ne 200 tun potravin. Zhruba polovinu věnují výrobci, třetinu pak obchodní řetězce. Podle Plichty je za úbytkem hlavně zvyšování DPH v posledních letech, tedy vyšší náklady pro dárce.

maxipesfik ( 17. listopadu 2013 10:32 )

maxipesfik ( 17. listopadu 2013 10:31 )

Akorát krmíte morgoše a havět zasranou.Vy jste ale tlupa ***ů

kobyla1 ( 17. listopadu 2013 01:55 )

No nic ve zlém, ale chtěl bych vidět ty potřebné...cikáni, bezdomovci,kteří makat nechtějí a je jim dobře na ulici,feťáci, ukrajinci, kteří tu nesehnali práci a další svoloč, kterou tu musíme živit jen proto, že v parlamentu sedí banda debilů. Chápu, že jsou i lidé, které jednoduše tahle blbá doba zničila, ale 95% těch jak se tu píše,,Potřebných,, jsou jen pijavice,které jsou pro tenhle stát a systém jen koulí na noze, která rozhodně potřebná není....sorry.

va45 ( 17. listopadu 2013 01:43 )

Sice s tím souhlasím,že se má myslet i na druhý,ovšem nikdo se nad tím nepozastaví proč se musí takovým způsobem pomáhat a proč se musí dělat sbírky na léčení těžce nemocných dětí.Kdyby politici a darebáci co jsou na ně napojení nerozkradli tuto zem a státní kasu,bylo by pro všechny.Jak dlouho to ještě budeme politikům trpět? A ty celebrity co se u toho zviditelňují jsou akorát trapný.Je to dobrý marketinkový tah.

anka ( 16. listopadu 2013 23:20 )

mate naprostou pravdu...o te dani jsem slysela, a je to ostuda......na druhou stranku na potraviny v obchodech, kde se prodavaji prevazne potraviny, by se podle me nemela platit zadna dan....(at si klidne zvysi dane na alkoholu)

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud