Pozor na dálnici D1! Kolos poveze do Prahy vánoční strom

Autor: ČTK - 
24. 11. 2013
16:16

V Ratajích nad Sázavou na Kutnohorsku dnes pokáceli asi osmdesátiletý smrk, který bude letos o adventu a o Vánocích zdobit Staroměstské náměstí v Praze. Nyní se kolos po dálnici D1 vydá do Prahy!

Smrk vyrostl v parku, který chce městys zvelebit, a proto ho ratajští darovali pořadatelům vánočních trhů v Praze. "V době, kdy v Ratajích sídlil Hynce Ptáček z Pirkštejna, vysoký politik v husitské době a poručník budoucího krále Jiřího z Poděbrad, byl právě náš městys po Praze nejdůležitějším sídlem. Jsme hrdi na to, že právě letošní Vánoční trhy na Staroměstském náměstí ozdobí strom, který vyrostl u nás," řekl starosta Ratají Luboš Kubát.

Strom pro Prahu musí podle pořadatelů splňovat několik kritérií, prošel také dendrologickým průzkumem. Po kácení starou pilou břichatkou a sekerami byla práce pro urychlení dokončena motorovou pilou. Čtyřiadvacetimetrový smrk byl potom zkrácen na délku 22 metrů, odříznutou spodní část kmenu využijí umělci při Ratajském dřevosochání v příštím roce.

Po celou dobu prací byl strom zavěšený na jeřábu, aby se nepoškodily větve a byla zajištěna bezpečnost asi 200 přihlížejících. Přepravní souprava dlouhá 30 metrů a široká a vysoká 4,5 metru, bude tažena americkým tahačem Kenworth. Její váha překročí i s naloženým stromem 40 tun. Z Ratají nad Sázavou se vánoční strom vydá na 65 kilometrů dlouhou cestu do logistického areálu v Modleticích u Prahy. Tam počká až do noci na úterý, kdy bude pokračovat ve své dráze na Staroměstské náměstí.

Zablokuje dálnici?

"Soupravu budou po celou dobu provázet čtyři doprovodná vozidla, která budou zajišťovat hladký průběh. Nejobtížnější bude cesta mezi Českým Šternberkem a Šternovem, kde se nachází spousta náročných klikatých úseků a stoupání včetně průjezdu lesem. Trasu jsme však pečlivě naplánovali a předem projeli," řekl Martin Švestka z přepravní firmy.

Strom poté bude postaven na Staroměstském náměstí v úterý brzy ráno a jeho slavnostní rozsvícení je naplánováno na sobotu 30. listopadu.

Doporučujeme
mortis69 ( 24. listopadu 2013 19:33 )

Pražák je diagnóza-říkám to furt

weigel ( 24. listopadu 2013 19:25 )

Smrk roste 125 let a pak se pokácí, a zasadí se nové smrky. 80 lety smrk je ještě mladík. Za šedesát let se česká republika zalesnila o 2/3 takže smrků máme dost. Stejně se zlomí a spadne zase na nějakého anglicky mluvícího turistu. Nechcete někdo smrk 15 metrů, zdarma nutný autojeřáb.

ninga ( 24. listopadu 2013 19:08 )

jaký to má smysl, proboha? navíc ještě ta doprava, vážně 100% ekologie !!! v Praze i kolem ní rostou stromy, které je třeba pokácet když už, tak by se mi líbil "strom" recyklovaný z nějakého bor delu, ať to má aspoň nějaký vtip

dekatlon.je.tchurak ( 24. listopadu 2013 18:22 )

Takovej pěknej a 80 let starej smrk bylo škoda ničit.Pražáci zasra.ný

zlymikes ( 24. listopadu 2013 18:17 )

Já bych do Prahy poslal akorát ......

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa