Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Záhadná vražda kmotra ČSSD Housky: Jeho žena se zhroutila

Autor: simao, lac - 
19. listopadu 2013
09:24

Vlivný člen ČSSD Roman Houska byl v pondělí večer zavražděn, jeho partnerka Jana Vaňhová, bývalá hejtmanka ústeckého kraje, se zhroutila. Po pachateli policie pátrá. Kdo popravil severočeského kmotra před garáží jejich domu v chomutovské čtvrti "Beverly Hills"? Kdo našel jeho tělo, přikryté pod celtou? A jaký mohl být motiv vraždy?

Vypadá to na chladnokrevnou popravu! "Mohu potvrdit, že Roman Houska zemřel násilnou smrtí," uvedl v úterý ráno státní zástupce Jan Jakovec. O sebevraždu se tak rozhodně nejednalo. Housku našli mrtvého údajně s prostřelenou hlavou kolem 19. hodiny a to přímo před garáží jeho domu v Chomutově. Někdo si na muže, označovaného za severočeského "kmotra", počíhal a zastřelil ho. Šlo tedy o nájemnou vraždu?

Chvíli před smrtí mluvil se sousedem!

Na případ je momentálně uvaleno informační embargo. Přesto se objevují nové a nové informace ohledně posledních okamžiků života vlivného sociálního demokrata a soukromého podnikatele. "Ještě okolo páté jsem ho viděl, jak jel kolem na čtyřkolce," řekl Deníku jeden z Houskových sousedů. Střelbu prý neslyšel. Ještě v půl sedmé s Houskou pak mluvil další ze sousedů, zatímco bývalá hejtmanka Vaňhová byla na zasedání zastupitelstva.

Vyšetřování Houskovy smrti běží od pondělního večera na plné obrátky. Kriminalisté na místě strávili celou noc. Dorazilo i několik policejních psovodů a pročesávali okolí domu i nedaleký les, se kterým Houskův dům sousedí. Vedle toho se vyšetřovatelé pustili i do výslechu sousedů.

Houskova partnerka se zhroutila

Houskova partnerka Vaňhová dorazila dnes před dům v černém chevroletu a podle právníka Michaela Kise se zhroutila. "Paní Vaňhová je na tom psychicky špatně," potvrdil Blesku advokát. Policisté ji přitom nepustili ani do domu, který opravdu velmi důsledně prohledávali - včetně střechy a okapů. "Tato bolestná situace, která nastala, je pro mě velmi citlivá a osobní a hluboce se dotýká nejen mě, ale také všech pozůstalých," dodala pak Vaňhová v prohlášení. A skončila na pracovní neschopence.

Roman Houska s partnerkou Janou Vaňhovou v roce 2012Roman Houska s partnerkou Janou Vaňhovou v roce 2012 | Profimedia.cz - Karel Pešek, Mafra

Jeho tělo našel šéf stavební firmy

Houskovým okolím přitom vražda otřásla. Ačkoli neměl příliš lichotivou pověst, lidé jsou zděšeni. Místní přitom říkají této čtvrti "Beverly Hills" s narážkou na čtvrť zbohatlíků v americkém Los Angeles. Houska zde vychovával s Vaňhovou čtvrtnáctiletou dceru, další dvě pak žijí již samostatně. Houskovo tělo však nenašla bývalá ústecká hejtmanka, ale šéf chomutovské stavební firmy Vlastimil Rindoš, který dorazil na domluvenou schůzku. "Policie mi zakázala cokoliv říkat," zareagoval však na dotaz reportérky Blesku Houskův známý.

Vrah ho přikryl celtou 

Houskovo tělo leželo v momentě příchodu chomutovského podnikatele před garáží a je možné, že sám vrah ho přikryl celtou! Uvedly to novinky.cz. Okolnosti úmrtí Housky nyní určí soudní pitva. "Probíhá rozsáhlé zajišťování důkazů, které pachatel mohl na místě zanechat," dodal Blesku státní zástupce Vladimír Ján.

Motiv vraždy: Vydírání?

Houska byl dlouholetým asistentem poslance Jaroslava Krákory. Známý však byl především svým "neoficiálním" vlivem. Houska měl přitom za sebou řadu skandálů - obvinění z vydírání, vyhrožování, podmínku dostal za najíždění na policistu, loni mu sebrali řidičský průkaz za to, že odmítl dechovou i krevní zkoušku... Co však stálo za smrtí kmotra Housky není jasné. Hovoří se o jeho podnikatelských aktivitách, ale i vydírání. Právo spekuluje, že se Houska údajně chlubil přístupem ke kompromitujícím materiálům na vlivné lidi z byznysu a politiky. A to se mu mohlo stát osudným.

rezacek ( 20. listopadu 2013 09:19 )

Mašína (toho posledního vraha, co ještě přežívá), bych vyznamenal s podmínkou, že mu bude ten (ne)řád připíchnut na holé tělo.

rezacek ( 20. listopadu 2013 09:17 )

Já myslím, že se na to určitě dobře oblékl. To není, jako když se střílí na hajného. A také se asi poradil. Ten poradí to, ten zas ono, a pak se dílo podaří. Jak je to v té naší hymně.

rezacek ( 20. listopadu 2013 09:15 )

Problém je, jestli to byl zločin nebo záslužný počinek.

nojasne ( 19. listopadu 2013 20:44 )

Tak její reakce je jasná. Za prvé, milióny, které dosil domů jsou v pytli, za druhé, možná ví, o co jde a má strach, že je další na řadě.

nojasne ( 19. listopadu 2013 20:42 )

Tady ale nikdo z diskutujících tento odporný skutek neschvaluje, některým pouze udělal radost.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud