Smrt a zkáza: Víc jak 1000 obětí! Tajfun srovnal se zemí i celé město

Autor: ČTK, simao - 
9. 11. 2013
19:20

Smrtící tajfun Haiyan zpustošil Filipíny - udeřil na ně nevídanou silou a podle odhadů si již připsal více jak 1000 mrtvých. Zůstala po něm zkáza a děs. Volání o pomoc se ozývají z řady měst. Nejsilněji bylo poničeno město Tacloban, kde neporušený nezůstal jediný dům... A i v této oblasti přitom mohou být Češi!

Zprávy o mrtvých se množí, přichází však se zpožděním. Kvůli přerušenému telekomunikačnímu spojení s nejvíce postiženými oblastmi. Podle informací filipínského Červeného kříže udeřil tajfun nejsilnější na město Tacloban (celkem 220 tisíc obyv.) na ostově Leyte, kde mělo zemřít až 1000 lidí. Na ostrově Samar pak o život přišlo dalších 200 obvytel, a tak se škody na životech pohybují již za tisícovkou... Předchozí odhady přitom hovořily o zhruba 120 obětech. "Téměř všechny domy byly poškozeny, mnohé jsou zcela zničené. Jen několik domů zůstalo stát, ale i ty nesou stopy škod," dodal k neutěšené situaci v Taclobanu mluvčí záchranářů Rey Balido.

Česká ambasáda na Filipínách však nemá informace, že by mezi zraněnými či mrtvými byli čeští občané, uvedl pro ČTK konzul z ambasády v Manile Jakub Černý. nevyloučil však, že se v tét oblasti nějací Češi nacházejí. "Nezaznamenali jsme žádné volání o pomoc, nikoho ve svízelné situaci," dodal Černý. Zároveň však přiznává: "Pokud jde o cestovatele, Češi mají bohužel tendenci se neregistrovat, takže v databázi krátkodobých cestovatelů DROZD je maximálně deset osob. Nelze vyloučit, že jsou tady i další, na druhou stranu teď není hlavní sezona."

Tajfun Haiyan udeřil na Filipíny plnou silou v pátek. Způsobil sesuvy půdy a záplavy a přerušil dodávky elektrického proudu v několika provincích. Postupně již dochází k obnově a odklízení škod, s čímž pomáhá i armáda. Letiště v oblasti centrálních Filipín však nadále zůstávají uzavřená a nefunguje ani trajektová doprava. Do města Tacloban mezitím zamířily již nákladní letouny s humanitární pomocí.

Nejnovější supertajfun Haiyan se prohnal oblastmi, které se teprve vzpamatovávaly z mohutného zemětřesení o síle 7,3 stupně z minulého měsíce. Podle agentury Reuters přitom mohl být tajfun vůbec nejmocnějším světovým tajfunem, jaký kdy zasáhl pevninu! Nyní pokračuje k Vietnamu a Číně.

Doporučujeme
jaromir123 ( 10. listopadu 2013 05:48 )

Je to daň za žádaný hospodářský růst, který si stále vynucují všechny vlády aby pak mohli více rozhazovat a rozdávat tzv. "POTŘEBNÝM". Je to daň za to, že na světě žije hodně miliónů dobytka, který vypouští neuvěřitelné tuny skleníkových plynů.

naidka ( 9. listopadu 2013 20:21 )

to je pravda.

annakarenina ( 9. listopadu 2013 20:09 )

A nejhorsi na tom je, ze kdyz si ti lide zase neco vybuduji, tak o to pri pristi katastrofe zase prijdou. Ano, pro nas nepredstavitelne. Meli bychom si vsichni vazit toho co mame, ze zijeme v klidne oblasti teto planety a nezabyvat se malichernostmi.

naidka ( 9. listopadu 2013 19:48 )

To je strašné, přijít o domov a nemít kam jít, je nepředstavitelné... Chudáci lidi.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa