Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Jaký bude listopad? Teploty klesnou i pod nulu!

V listopadu už začne mrznout.  (Autor: Blesk – Alexandr Malachovský)
Autor: ČTK, lm - 
9. listopadu 2013
17:27

V listopadu už se příliš neohřejeme! Zatímco říjen byl abnormálně teplý, listopadové teploty se budou pohybovat jenom kolem sedmi stupňů. V noci se už objeví první mrazíky.

Týdenní teplotní maxima očekávají meteorologové v příštím týdnu kolem šesti stupňů Celsia, v následujících dvou týdnech zhruba od tří do šesti stupňů. Na počátku prosince může být přes den jen kolem jednoho stupně nad nulou. Mrznout může v noci už v příštím týdnu, v prvním prosincovém meteorologové předpokládají noční minima zhruba minus tři stupně Celsia.

Ve čtyřtýdenním období od 11. listopadu do 8. prosince meteorologové očekávají méně srážek, než je v tomto období běžné. "Sušší by měly být zejména první dva týdny, koncem listopadu a začátkem prosince by srážek mělo přibývat," uvedli. Obvykle v této době spadne mezi 31 až 44 milimetry srážek.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) poukázal na to, že končící čtyřtýdenní období od poloviny října do neděle 10. listopadu bylo v Česku nejteplejší minimálně od roku 1951. "K tomu přispěl hlavně týden od 21. do 27. října, který byl s průměrnou teplotou 13 stupňů Celsia také rekordně teplý," oznámili meteorologové.

Období od 11. listopadu do 8. prosince bylo nejteplejší v roce 2006 s průměrnou teplotou 6,9 stupně Celsia. Naopak nejchladnější byl rok 1998, teplotní průměr pro uvedené období byl tehdy minus 2,6 stupně Celsia.

Dlouhodobý výhled nepostihuje všechny možné odchylky od nejpravděpodobnějšího vývoje počasí, ale vyjadřuje jen očekávaný trend ve vývoji počasí, upozornil ČHMÚ.

V Klementinu v pátek naměřili teplotní rekord

Meteorologové v pátek v pražském Klementinu naměřili teplotní rekord 18,2 stupně Celsia. Nové teplotní rekordy meteorologové v pátek naměřili na většině svých stanic. Nejvýše teplota vystoupala v Dyjákovicích na Znojemsku, kde bylo 20,1 stupně Celsia. Dyjákovický dosavadní rekord z roku 1997 byl 16,8 stupně.

Z dalších měřicích stanic v pátek jihočeský Byňov hlásil 19,3 stupně, sedm let starý předchozí rekord byl 15,5 stupně. Na 19,1 stupně vystoupala rtuť také v Praze Karlově, což je o celé tři stupně víc než dosavadní maximum z roku 1972. Desítky dalších rekordů byly pokořeny po celé republice.

naidka ( 9. listopadu 2013 17:58 )

"V listopadu už se příliš neohřejeme! " Bleskáči, na jste přišli sami nebo vám to někdo nakukal?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud