Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Českem se šíří zabijácký černý kašel!

S každým kašlem, který trvá déle než 14 dní, je potřeba jít k lékaři
S každým kašlem, který trvá déle než 14 dní, je potřeba jít k lékaři  (Autor: profimedia.cz)
Autor: ČTK, raj - 
5. listopadu 2013
07:51

Nebezpečný černý kašel se šíří Českem. Letos jím u nás onemocnělo už 880 lidí. Je to rekordní počet, který odpovídá stavu z 60. let minulého století. Týdně je 20 až 25 nových případů, takže do konce roku se celkový počet onemocnění může přiblížit tisícovce.

„Onemocnět může každý, na životě jsou ohroženi zejména novorozenci a senioři, zvýšené riziko komplikací pak je u pacientů s astmatem a chronickou obstrukční plicní nemocí,“ řekla epidemioložka Kateřina Fabiánová ze Státního zdravotního ústavu.

V posledních letech bylo v ČR šest úmrtí na černý kašel, ve čtyřech případech podlehli nemoci dosud neočkovaní kojenci, kteří se nakazili od členů rodiny, dvě úmrtí byla u seniorů. Přibývání případů černého kašle netrápí podle Fabiánové jen ČR. V reakci na návrat nemoci se v Německu a Rakousku rozhodli plošně přeočkovávat dospělé. V USA zavedli plošné očkování pro budoucí maminky a doporučují obnovovat je před každým dalším porodem.

Vakcína stojí 850 korun

Proti černému kašli se v ČR povinně očkují pouze děti. Tzv. hexavakcína chrání kojence a batolata, přeočkovávají se předškoláci a od roku 2009 také děti ve věku deset až 11 let. Očkovat by se měli i dospělí, mimo jiné proto, že tím sníží riziko přenosu nemoci na nejmenší děti, které ještě očkovány být nemohou. Vakcína stojí kolem 850 Kč a zdravotní pojišťovny ji dospělým nehradí

Jak se onemocnění projevuje

Poznat černý kašel nemusí být vždy jednoduché, může se projevit jen dlouhodobým pokašláváním, což řada dospělých považuje za běžné nachlazení. Přitom ale šíří nemoc na své okolí.

Co je černý kašel

Černý kašel je bakteriální, vysoce infekční onemocnění dýchací soustavy, přenáší se kapénkami. Obvykle se projeví záchvaty kokrhavého kašle, které mohou přetrvávat až 100 dní. Nemocný zvrací, hubne, je vyčerpaný. Urputný kašel může vést až ke zlomenině žeber, vzniku kýly a pomočování.

 

zabibol ( 6. listopadu 2013 09:01 )

Daleko, daleko horší jsou komunisti.

Zobrazit celou diskusi