John Kerry přiznal: Špehování zašlo příliš daleko!

Kerry připustil, že odposlechy "v některých případech zašly nepřiměřeně daleko".
1. 11. 2013
07:17

Šéf americké diplomacie John Kerry připustil, že špehování zašlo příliš daleko. Ale vrásky si z toho dělat nemusí, odvrátil tak prý několik teroristických útoků!

Spojené státy zašly ve špehování občas "příliš daleko", připustil podle agentury AFP šéf americké diplomacie John Kerry během videokonference mezi Washingtonem a Londýnem. Sběr informací ale podle ministra posloužil k odvracení teroristických útoků.

"První přiznání z Washingtonu" podle AFP zaznělo uprostřed prudké polemiky na obou březích Atlantiku kvůli skandálním odhalením o hromadném sledování dat americkou Národní bezpečnostní agenturou (NSA), jehož terčem se stali i američtí spojenci.

"V některých případech, připouštím, stejně jako učinil prezident (Barack Obama), některé z těchto akcí zašly příliš daleko a ujišťujeme, že se to v budoucnu nestane," řekl Kerry.

V rozhovoru ale především obhajoval dosavadní praxi. Sběr informací je podle něj nezbytný pro boj proti terorismu a zabránění atentátům, jako byly útoky z 11. září 2001 v USA, atentáty v Madridu v březnu 2004 či v Londýně v červenci 2005.

"Zabránili jsme tomu, aby letadla padala, budovy explodovaly a lidé byli vražděni, protože jsme byli schopni být včas informováni o úkladech," zdůraznil Kerry. Nicméně znovu připustil, že sběr informací "v některých případech zašel nepřiměřeně daleko".

Aféra kolem americké rozvědky, která údajně sledovala stamiliony telefonických hovorů, v Evropě propukla tento měsíc. Mimo jiné se ukázalo, že Američané sledovali i mobilní telefon německé kancléřky Angely Merkelové. Evropští lídři neskrývali rozhořčení a někteří z nich vyzvali Evropskou unii, aby se pokusila se Spojenými státy dosáhnout dohody, která by sledování zapovídala či významně omezovala.

mandat ( 1. listopadu 2013 11:58 )

Vybrat organy a zastrelit.

mandat ( 1. listopadu 2013 11:57 )

Americani to ted vsecno okecavaji,protoze se to provalilo,ale neni to nic noveho. USA strka nos vsude po celem svete. Delaji vsude poradek a pritom doma v USA maji velky bordel. Mohli by ted svuj cas, energii i penize venovart do USA.

fotrpjotr ( 1. listopadu 2013 08:00 )

Zjistit viníky a zavřít na Guantánamo.

rumovapalice ( 1. listopadu 2013 07:51 )

ale jen špehuj amerikáne, my na tebe stejně s e r e m

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa