Američané špehovali Merkelovou: Napojili se na její mobil!

Autor: shp, ČTK - 
23. října 2013
20:34

Skandál kolem špionážních praktik Spojených států dostal nový rozměr. Mobilní telefon německé kancléřky Angely Merkelové údajně sledovaly tajné služby USA.

Příslušné informace o tom má německá vláda, která okamžitě požádala americkou vládu o urychlené a podrobné vysvětlení, řekl dnes mluvčí spolkového kabinetu Steffen Seibert.

Telefonát Obamovi

O sledování mobilní komunikace kancléřky jako první informoval na internetu německý zpravodajský týdeník Der Spiegel. Seibert potvrdil, že Merkelová už kvůli záležitosti osobně telefonovala americkému prezidentovi Baracku Obamovi.

Dala najevo odpor

„Dala jasně najevo, že s takovými praktikami, pokud se indicie potvrdí, jednoznačně nesouhlasí a považuje je za naprosto nepřijatelné,“ řekl Seibert. Mezi blízkými přáteli a partnery, jakými jsou po desetiletí Německo a USA, podle německého vládního mluvčího není sledování šéfa kabinetu možné.

Byla sledována v minulosti?

"Prezident kancléřku ujistil, že Spojené státy její komunikaci nesledují a ani nebudou sledovat," řekla Spiegelu mluvčí americké Rady národní bezpečnosti (NSC). Odmítla však výslovně potvrdit, že se tak nedělo v minulosti. Také mluvčí Bílého domu Jay Carney podle agentury AP řekl, že "Spojené státy nemonitorují a nebudou monitorovat komunikaci kancléřky".

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

steelheart ( 23. října 2013 22:42 )

jo, nadlidi

marie60 ( 23. října 2013 21:52 )

marie60 ( 23. října 2013 21:52 )

marie60 ( 23. října 2013 21:51 )

marie60 ( 23. října 2013 21:50 )

 S.vině americké mají pod palcem skoro celý svět.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud