Britové se války odmítli účastnit! Kdo vyrazí s Obamou do syrského pekla?
Britský parlament nevyslyšel vůli premiéra Camerona a ohlásil, že se do vojenských akcí v Sýrii nezapojí. USA na to zareagovaly jednoznačně - chtějí na syrské cíle a diktátora Asada zaútočit, i když nebudou mít podporu svých nejbližších spojenců! Ovšem také ve Spojených státech panují obavy. A mají je i ti, kteří mají útok vést - řada armádních představitelů je zapojením do syrského konfliktu zděšena.
Obavy ze zabřednutí USA do syrské krize shrnul generálporučík Gregory S. Newbold, toho času v penzi. Kdysi však připravoval invazi do Husajnova Iráku, jenže Sýrie je podle něj jiné kafe. Zvlášť proto, že Američané už pachuť neúspěchu po zahraničních akcích znají, ale stále se nepoučili.
"Mezi politiky panuje velká naivita ohledně povinností Ameriky v zahraničně-politických záležitostech a děsivě zjednodušené vnímání účinků, kterých lze nasazením americké vojenské síly dosáhnout," uvedl nespokojený Newbold pro The Washington Post, podle kterého má obavy i řada současných velících důstojníků americké armády.
Sýrie totiž nepatří mezi nějaké vojenské "nazdárky". Má moderní výzbroj, a to i díky podpoře ze strany Ruska. A pokud se naplní předpoklady Američanů, disponuje prezident Bašár Asad i chemickými zbraněmi. Právě chemický útok na syrské rebely, ale i civilisty, přitom údajně vyvolal Obamovu reakci. Panují však obavy, zda ostřelování syrských vojenských zařízení nemůže do ovzduší uvolnit právě nebezpečné chemikálie.
Obavy ze zásahů chemických skladů
Obama uvažuje o krátké, dvoudenní trestné a výstražné výpravě, která však nemusí mít vůbec valný dopad. Pětice odborníků na chemické zbraně, kterou oslovila agentura AP, se však shodla na tom, že zásah chemického skladu, ať už záměrný, nebo náhodný, by pravděpodobně vedl k úniku nervových prostředků a ke smrti civilistů. A rizik při útoku na Sýrii je podstatně víc
Cameron prohrál, Britové do války nepůjdou
Situaci již zvážil britský parlament. A navzdory vůli premiéra Camerona dnes britský ministr obrany Philip Hammond oznámil, že se Británie nezúčastní žádné vojenské akce proti Sýrii! Bílý dům vzápětí nevyloučil možnost samostatného úderu. "Doufal jsem, že se argumenty prosadíme, ale pochopili jsme, že je tu hluboká nedůvěra k angažování se na Blízkém východu," řekl BBC Hammond. USA jsou přitom běžně klíčovým britským spojencem.
Francie tvrdou odvetu podporuje
Americký ministr obrany Chuck Hagel na to zareagoval slovy, že USA budou nadále usilovat o vytvoření "mezinárodní koalice", která by Damašku odpověděla na útok chemickými zbraněmi proti civilistům. "Je věcí každé země přijímat svá vlastní rozhodnutí," dodal Hagel. A třeba taková Francie je stále pro "tvrdou" odvetnou akci za útok, který prý na Syřanech napáchal "nenapravitelné škody", jak řekl francouzský prezident Francois Hollande. "Chemický masakr u Damašku nemůže a nesmí zůstat nepotrestán," vzkázal na dálku diktátorovi Asadovi.
Valka je vul!