První velké tresty za smrtící chlast: Obchodníci s metylem dostali 8 let natvrdo!

Marek Ž. (33) a Petr H. (30) jsou první odsouzenými v metanolové kauze, kteří dostali tresty odnětí svobody
Autor: simao, ČTK, iza - 
16. 8. 2013
10:46

Chtěli se napakovat na smrtícím chlastu, ohrozili tím životy stovky lidí. Prvním dvěma překupníkům s metanolem Petrovi H. (30) a Markovi Ž. (33) nyní soud přiklepl tresty. Dostatečně přísné? U krajského soudu v Ostravě dostali oba po 8 letech vězení. 

Do oběhu dali 80 litrů smrtící vodky a tímhle množstvím mohli zabít až 300 lidí. Jan L. (†53) kvůli tomu zemřel a další lidé přežili s doživotními následky. Dvojice překupníků z Doubravy na Karvinsku proto skončila před soudem a tento týden začal první větší proces, týkající se metanolové aféry. Dnes pak padly první tresty. 

Hrozilo jim 16 let, dostali osm

Překupníkům Petrovi H. (30) a Markovi Ž. (33) hrozilo za zločin obecného ohrožení až 16 let vězení. Bývalí kamarádi nakonec dostali polovinu. Vedle toho však patrně budou muset svým obětem vyplatit i vysoké odškodné. Rodina po mrtvém Janu L. žádá 720 tisíc korun, muži s doživotními následky dalších 400 tisíc korun a další dva chtěli odškodné 3,5 milionu. Téměř milion pak žádají také zdravotní pojišťovny.

Kvůli jejich chlastu ochrnul na polovinu těla

O berlích přitom do soudní síně přišla k projednávání tohoto případu jedna z obětí Valter Szkwara (68), který kvůli smrtícímu metylu ochrnul na levou polovinu těla. "Musel jsem se znovu naučit chodit. Mám ochrnutou i ruku a částečně taky mozek. Bez hůlky nejsem schopen chodit," řekl Blesku muž, který přežil svoji smrt. Šest týdnů ležel v nemocnici, selhávaly mu plíce i játra. Viníkům by dal nejméně 20 let... On sám totiž bude trpět po celý zbytek života.

Proč dostali nižší tresty?

Metanol přitom dvojice obchodníků se smrtí prodávala již v době, kdy už na otravu jedovatým alkoholem zemřelo několik lidí. Podle soudce překupníci nemuseli vědět o závadnosti alkoholu, přesto však zariskovali a pustili do oběhu podezřelé lahve, které sami pořídili. "Muži sice vědomě nechtěli nikomu ublížit, ale v době už propuklých metanolových otrav dobře věděli, že šíření neokolkovaných lahví s nejasným původem alkoholu a za podezřele nízkou cenu je vysoce rizikové," sdělil dnes při čtení rozsudku ostravský soudce Roman Raab.

Oba překupníci se proti jeho verdiktu ihned odvolali. Podle manželky Marka Ž. nechtěli nikoho otrávit. "Manžel neudělal nic úmyslně, ten alkohol jsme pili i my," řekla Blesku na chodbě před soudní síní. Že v 77 lahvích bylo 50% jedu, bylo prý pro ně všechny velkým překvapením. "Nemám s tím nic společného," tvrdil pak u soudu druhý překupník Petr H. Usvědčila ho však matka Marka Ž.

Hlavní chapadla metylové chobotnice přijdou na řadu později

Metanolová kauza vypukla loni v září v Moravskoslezském kraji. Postupně zemřelo 47 lidí. Dosud soudy rozhodovaly v méně závažných případech a obvinění vyvázli s podmínkami či peněžitými tresty, což byl případ jednoho z menších distributorů a hospodského ze Zlínska. Hlavní větev metanolové mafie před soudem stane později. Sedmi lidem hrozí až 20 let vězení, případně výjimečné tresty.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

oliiiii3 ( 17. srpna 2013 21:50 )

Jen 8 let , kolik je nestastnych lidi kteri prisli o sve milovane . Ja bych jim dala tech 16 jak bylo puvodne v planu. Ted se tam budou valet a cumet na bednu. Poslala bych je makat do lomu bandu.

aluman ( 16. srpna 2013 17:02 )

Co jsi napsal je nesmysl, ale opětovně ti to vyvracet nehodlám. K tvé propagaci koncentráku se raděj vyjadřovat nebudu. Už dnes ve věznicích lidé umírají pro zanedbání lékařské péče, kvůli nevhodné medikaci a nemožnosti dodržovat dietu nezbytnou při některých nemocech. Většina vězňů se na svobodu dostává díky tamním podmínkám s desetkrát pokroucenějším charakterem než jaký při nástupu trestu měli a mnohdy i s nenapravitelně podlomeným zdravím. Být tebou, dal bych si na svoje představy a přání pozor. Pokud si myslíš, že ty se tam nikdy nemůžeš dostat, velice se mýlíš.

ylatouf ( 16. srpna 2013 16:12 )

Co jsem napsal platí.8 let natvrdo si představuji takto.Ráno vagon písku v poledne bude prázdnej a večer zase plnej.Vodu můžeš pít kolik chceš chleba jen když splníš.Pár přes držku by s také hodilo za padesát mrtvejch nebo doživotně poškozenejch.

aluman ( 16. srpna 2013 14:26 )

Kam na takové bludy chodíš? Do bulváru? Posilovna jenom pro bohaté s konexema. Výběr jídel? Opět jenom pro hodně bohaté, co si mohou vybrat jestli budou jíst vězeňskou, stále stejnou šlichtu nebo jestli si objednají jídlo zvenku. Počítače opět jenom pro pár vyvolených, stejně jako sině omezené připojení k síti. Lékařské ošetření? Jo, je zdarma. Ale nestojí za nic. Vězeňští lékaři, to je ten nejhorší felčarskej odpad. A nuda je tam tak neskutečná, že se práce bere jako odměna, ale je jí jako šafránu. To je česká vězeňská realita + nemocní vězni s horečkou a infekčníma nemocema na běžných, díky amnestii už ne 3x přeplněných celách, vši svrab, všechny typy žloutenky, to je realita. Ne ty bulvární pohádky. Na případnou nablblou, ale hodně zde frekventovanou otázku: "Vlastní zkušenost?" předem odpovídám "Ne", jde o znalosti získané díky jisté součásti mého zaměstnání.

jsem.tu.taky ( 16. srpna 2013 13:07 )

Měli dát napít někomu z rodiny soudce, a to by byl potom jiný trest.

Zobrazit celou diskusi
Další videa