Češi z Westu přijeli na Slovácko: Kovboj vyměnil klobouk za beranici od kroje

Autor: Slávka Červená - 
24. června 2013
23:24

Čtyři studenti z Texasu přijeli na pozvání do Kunovic na Slovácku. Všichni pocházejí z Westu, který zničil v dubnu výbuch chemičky. Jejich rodiny, stejně jako většina obyvatel města, mají kořeny na Moravě.

Jared Janek (17) je kovboj se vším všudy. Na nohou kovbojské boty, na hlavě klobouk s velkým pérem z krocana. Vlasy jako prstýnky a modré oči. Navíc je úžasně galantní. Holky na něm mohly nechat oči. Je už šestou generací potomků přistěhovalců a hrdě se hlásí k češství. Předkové přišli do Ameriky z Moravy a farmařili.

„Odkud přesně přišli, ale nevíme. Můj otec byl farmářem čtvrt století. Měli jsme dobytek a koně, ale je velké sucho, nejsou pastviny. Tak skončil. Máme už jen 60 krav,“ poznamenal jen tak. Místo kovbojem chce být vojenským specialistou.

Česká vlajka na tričku

On sám po farmařině netouží. Studuje na střední škole a jeho snem je dostat se pak do speciální vojenské jednotky jako jeho kamarád. Moc se  mu líbil kunovský kroj, ve kterém přišel všechny uvítat Jirka Stašek. Jared mu půjčil  kovbojský klobouk, aby si mohl vyzkoušet baranici. Je prý v ní  ale víc horko.Výbuch se jejich domu naštěstěstí nedotkl, ale mnoha přátel ano.

„Přišli o domy i byznys,“ podotkl. Jared i jeho kamarád Daniel měli trika s českou vlajkou plnou českých slovíček. Česky ale umí jen několik vět.„Moc jsem se těšil. Měl jsem určitou představu, ale skutečnost je ohromná. Jsem nadšený z historické architektury," řekl Jared.

Pečou české koláče a dělají klobásky

Méně štěstí měla Holly Soukupová (16), která má doma několik krojů. „Dům máme poškozený. Musí se opravit, tak jsme vše balili,“ řekla. Daniel Gerik (15) zase hledal s rodiči dlouho prarodiče. Byli evakuováni z domova důchodců a neměli o nich žádnou zprávu.

„My po generace udržujeme ve Westu tradici pečení českých koláčů a děláme klobásky. Ale koláče jsou více chlebové, protože je jiná mouka a mnohem více sladké,“ smál se, když chutnal vlčnovské vdolečky.  Mladí si užili v Kunovicích Kulturního léta,kde vystoupilo mnoho folklorních souborů a oblékli i kroj.Dnes poznávali okolí. Navštívili i zámek a hrad v Buchlovicích.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

babicovyjedy ( 25. června 2013 01:49 )

za tejden budou radi ze leti zpatky do juesej z tohodle Zemo-Cikastanu . mozna jim jeste Janousek zamava vlajeckou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud