Když dívka dostane přímý zásah slzným plynem: Nepokoje ve světě pokračují

Zásahy slzným plynem při demonstracích ve světě se nevyhýbají ani slečnám a paním
Zásahy slzným plynem při demonstracích ve světě se nevyhýbají ani slečnám a paním  (Autor: Reuters, ČTK)
Autor: ČTK, simao - 
20. června 2013
10:15

Jiný kraj, stejný mrav. V Turecku i Brazílii to stále vře. Probíhají zde rozsáhlé demonstrace, které jsou potlačovány místy značně nevybíravě. Silné dávky slzného plynu se nevyhýbají ani Turkyním, či Brazilkám. Prvotní příčiny protestů v podobě kácení stromů a vysokých cen jízdného v MHD přitom již dávno přerostly v projevy nespokojenosti s celým systémem.

V turecké metropoli Ankaře se v noci odehrály další potyčky mezi protivládními demonstranty a policií. V akci opět byl slzný plyn a vodní děla. Celkově se však rozjitřená situace v Turecku přece jen pomalu zklidňuje. Poté, co turecká policie v posledním týdnu pozatýkala stovky osob a světem obletěla fotka Ceydy Sungur, ženy v rudých šatech, zasažené z bezprostřední blízkosti slzným plynem. 

Turecko: Tichý protest

Dnešek však přinesl změnu - tiché protesty v ulicích. Demonstranti jen beze slov stojí a drží vlajky. Nepokoje přitom dlouho nedokázaly zmírnit ani sliby turecké vlády, že se kácení v istanbulském parku Gezi odloží.

Právě proti tomu přitom byly původně protesty namířené. Kabinet dokonce naznačil možnost uspořádat v Istanbulu o stavbě referendum. Odpůrci projektu tomu ale příliš nevěří. A spoustě lidí stejně již o stromy nejde. Dávají najevo nespokojenost s vládou premiéra Erdogana.

Brazílie: Nepomohl Pelé ani snížení cen v MHD

To v Brazílii se původně protestovalo proti vysokým cenám jízdného ve veřejné dopravě. Brazilská vláda však již nyní hrozí povoláním armády. Malý protest přerostl v hromadné násilnosti v ulicích.

Bojuje se již otevřeně proti vládě. Za lepší úroveň veřejných služeb a proti vládní korupci. Demonstrace sjou v zemi největší za poslední dvě desetiletí. "Ve skutečnosti už nejde o ceny jízdného, ale lidé jsou znechuceni systémem. Žádáme změnu," uvedla studentka Camila (18), jedna z demonstrantek v Niteroi, kde demonstranti v noci převrhli autobus a těžkooděnce si snažili udržet od těla zapálenými dřevěnými barikádami.

Rozbouřené davy v Rio de Janeiru pak neuklidnil ani "fotbalový král" Pelé, který se snažil odvést pozornost k blížícímu se mistrovství světa ve fotbale. "Pelé radí lidem zapomenout na nepokoje a fandit. Ale fotbal a stadiony stály miliony. Táhni k čertu," byla jedna z reakcí lidí. "Jeď do nemocnice autobusem bez ochranky a pak uvidíme, jestli budeš dál vykládat hlouposti," dodal další rozhořčený Brazilec.

wimr ( 20. června 2013 12:55 )

bez zbraní není šance, sežeň samopaly a uvidíš to tóčo

tomtelini ( 20. června 2013 10:46 )

To se u nás stát nemůže. Češi jsou poslušní OVČANI. Béééé

Zobrazit celou diskusi