Zpronevěra v Hospodářské komoře: Miliony v tahu! Může za to Kužel, nebo Drábek?

Prezident Hospodářské komory Petr Kužel (vpravo) v roce 2010 s Milošem Zemanem, který tehdy ještě prezidentem nebyl
22. 5. 2013
14:19

Nadační fond proti korupci podal trestní oznámení na současného prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela. Podezírá jej ze zpronevěry peněz a dalších trestných činů. Kužel se však brání, že jde o prohřešky dřívějšího vedení. V jeho čele přitom stál Jaromír Drábek. A podle auditu za jeho vedení prý přišla komora o desítky milionů.

Podvádět se dá ve státní správě všelijak. Třeba proplácením faktur za nerealizované služby, nebo realizované, ale v jiném rozsahu. Právě to se mělo údajně dít i v Hospodářské komoře.

"Na základě analýzy obdržených informací lze konstatovat, že ze strany nejvyšších představitelů nebo zaměstnanců Hospodářské komory ČR mohlo docházet k závažnému nedbalostnímu nebo úmyslnému jednání s dopadem na finanční prostředky HK ČR a veřejné prostředky," uvedl ředitel a analytik nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka.

A proto nyní bude prezident HK Petr Kužel čelit trestnímu oznámení kvůli údajné zpronevěře, porušení povinností při správě cizího majetku a z pletich s veřejnými zakázkami.

Může za to Drábek?

Kužel však namítá, že jde o odpovědnost minulého úřednického vedení komory. "Nejsem si vědom, že bych se dopustil něčeho, co by zakládalo podat podnět k trestnímu oznámení," řekl Kužel MF Dnes. Před ním přitom komoru v letech 2002 až 2008 vedl Jaromír Drábek, který pak působil i na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Komora již téměř před rokem zjistila závažné chyby v dřívějším fungování a nechala si proto udělat audit hospodaření v minulých letech. Ten odhalil, že z Hospodářské komory v minulosti odtekly prostřednictvím spřízněných firem desítky milionů korun!

V pondělí pak komora oznámila, že bude vymáhat zpět peníze u některých dřívějších zakázek. "S právníky děláme další kroky, mimo jiné zvažujeme žaloby minimálně na dva subjekty," uvedl Kužel v duchu hesla nejlepší obrana je útok.

popocatepetl ( 24. května 2013 04:19 )

Drábek j asociál, ale Kužel je normální, regulérní mafián. ódesák z Jančíkova gangu, co čekali členové Hospodářské komory, že jim tam udělá. Jejich peníze převede zčásti na své firmy, jako to dělal vždycky (je takzvaný podnikatl v stavebnictví, ale vždycky podnikal jen z veřejných zakázek, které si se soudruhy přihrál), zbytek pošle ODS a na každého, kdo by se mu snad postavil, spustí vydírání. Co sjte čekali? Koho jste si zvolili, toho máte.

francjosef ( 22. května 2013 18:34 )

Kdy už toho de-ila Drábka zavřou.V base natr.hnout *** by potřeboval.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa