Boj s krvežíznivou sektou Boko Haram vrcholí! V Nigérii vyhlásili výjimečný stav
Od roku 2009 zahynulo v Nigérii podle západních sledovatelů kolem 3600 lidí po útocích islamistické sekty Boko Haram. Boje s jejími přívrženci nyní vrcholí. Prezident Goodluck Jonathan vyhlásil v zemi výjimečný stav a část Nigérie ovládla armáda.
Nákladní automobily plné vojáků vyrazily především na severovýchod Nigérie. Cíl je jasný - vymýtit příslušníky islamistické sekty Boko Haram. Požehnání mají i od nigerijského prezidenta Goodlucka Jonathana, který vyhlásil v úterý výjimečný stav. Vojáci prý mají rozkaz zbořit každou budovu, v niž by se mohli rebelové skrývat. A to proto, že útoky islamistických extremistů v zemi stále sílí.
Extremisté napadají kostely i hostince: Kvůli západnímu rouhání
Naposledy minulý týden napadli ozbrojenci policejní stanici, kasárna a věznici ve městě Bama. Při útoku zemřelo 55 lidí, z toho 22 policistů, 14 zaměstnanců věznice a dva vojáci. Rebelům se podařilo osvobodit 105 jejich vězněných spolubojovníků.
Terčem neustávajících útoků bojovníků Boko Haram však nejsou jen oficiální státní instituce, ale třeba i křesťanské kostely a také hostince, kde se prodávají alkoholické nápoje. Český překlad názvu sekty, která vznikla v roce 2002, přitom znamená "Západní učení je rouhání".
Zoufalá situace, zoufalé řešení?
Situace v Nigérii je již značně zoufalá, strach z dalšího úderu sekty je na denním pořádku. Islamisté navíc nabývají na síle a pod kontrolu dostali oblast kolem Čadského jezera. Z okolních zemí pak snadno pašují zbraně.
Prezident tak sáhl k mimořádným opatřením. Zavřené jsou na severovýchodě země školy, většina obchodů a po ulicích se pohybuje jen pár lidí. "To, co jsem spatřil dnes ráno, mě vyděsilo," citovala agentura Reuters jednoho z místních obyvatel Ahmeda Mariho. "Nikdy v životě jsem neviděl v akci tolik vojáků," dodal. Místní lidé teď hlavně řeší, jak vyhlášení výjimečného stavu poznamená jejich životy. "Obávají se toho, co se bude dít," uvedl další z obyvatelů.
Islám je záhuba lidstva.