Francie vs. Al-Káida: Evropané překvapeni v Mali schopnostmi "kluků se zbraněmi"

Autor: ČTK, simao - 
14. 1. 2013
14:46

Francouzi vyrazili na vojenskou intervenci do Mali - na pomoci malijské vládě proti zdejší odnoži teroristů z Al-Káidy. Jenže narazili. Podle hlasů z Elysejského paláce jsou prý překvapeni silou a výbavou místních rebelů, kteří mnozí považovali za "kluky se zbraněmi". A již počítají i ztráty.

Francouzské jednotky se v Mali podle odhadů z Paříže zdrží několik týdnů. A již začali s útočnými akcemi - třeba bombardováním pozic rebelů.

Prezident Hollande oznámil v pátek tuto vojenskou akci proti islamistům teroristických frakcí Ansar Dine a Mujao, kteří ovládají sever země a začali se prý nebezpečně "roztahovat". Mali požádalo o pomoc poté, co islamisté zabrali město Konna v centrální části země a hrozilo nebezpečí, že se dostanou až k hlavnímu městu Bamako.

Francouze překvapili kluci se zbraněmi

Francouzi přitom odmítají, že by se jejich zásah měl vléct podobně, jako intervence do Afghánistánu. "Nemáme v úmyslu zůstat (v Mali) napořád," řekl ministr zahraničí Laurent Fabius. 

Podle BBC již od zahájení intervence zahynulo 11 vojáků oficiální malijské armády a také jeden francouzský pilot po sestřelení francouzského vrtulníku.

"Na začátku jsme si mysleli, že půjde jen o kluky se zbraněmi, ale ukazuje se, že jsou dobře vyškoleni, dobře vybaveni a dobře vyzbrojeni," cituje však agentura AFP důvěrný zdroj z Elysejského paláce, popisující francouzské překvapení. "V Libyi získali řadu moderních a sofistikovanějších zařízení, která jsou mnohem efektivnější, než jsme si uměli představit."

Mluvčí rebelů vyhrožuje útokem na srdce Francie

Podle neoficiálních zdrojů z Mali pak zahynulo kolem stovky radikálů, ale také již přes desítku civilistů včetně dětí. Zástupce skupiny radikálů Mujao Abou Dardar však dnes prohlásil, že organizace chápe zapojení Francie do bojů jako útok na islám.

"Zaútočíme ve jménu Alláha na srdce Francie," řekl výhrůžně a ke ztrátám na životech dodal: "Bojovníci, kteří zemřeli, odešli do ráje." V samotné Francii pak již proběhly i první demonstrace proti vojenskému útoku v Africe.

Operaci schvaluje i NATO

V operaci dle BBC podporuje Francii sedm dalších zemí včetně Británie a USA. Britové vysílají do Mali nákladní letadla a chtějí pomoci logisticky, o tom samém uvažuje Německo. A na dnešek je svolána Rada bezpečnosti OSN. Vojenskou akci schvaluje i NATO.

"Uvědomujeme si, jakou hrozbu teroristické organizace znamenají nejen pro Mali, ale pro celou oblast. Proto vítáme velmi rychlou akci Francie na zastavení ofenzivy teroristických organizací," sdělila mluvčí NATO Oana Lungescu.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

horstfuxteleshop ( 15. ledna 2013 15:27 )

copak žabožrouti nemaj bomby??? 1bomba = 100 chcíplejch černopr-delníků a za chvíli je po válce

1912 ( 15. ledna 2013 07:58 )

je to jejich styl aby mohli ovládat nerostné bohatství a mít Moc nad těmito státy .Kdyby jste se koukal občas na Německé programy tak od reportéru by jste se něco dozvěděl jak vypadají takové pomoci těmto státům v Africe kde jsou největší naleziště ropy

hofihofi ( 15. ledna 2013 03:36 )

Amici a evropani se neustale serou do cizich zemi, tam zabijeji a kdyz jim ti tihle asiati a africane vrati tak rvou terorismus. Ale na pokoji je nenechaji, tohle delal Hitler se se Sudety. az jim porazi eifelovku tak budou jecet. To jsou jejich zeme a tam cizi vojaci nemaji co delat.

jahodove_ticho ( 14. ledna 2013 21:40 )

..protestujou

jahodove_ticho ( 14. ledna 2013 21:40 )

je mi fuk co a proč...kvůli těmhle aIIáhvoIum se nedá ani Dakar jet v Africe. Takže zabit, vykuchat a na jejich střevech oběsit všechny ty pabIby co v Paříži prostujou

Zobrazit celou diskusi
Další videa