Pomahač transplantoval obličej zohyzděné ženě: Teď chce lidem vracet nohy!

Má před sebou novou výzvu. Poté, co vrátil obličej ženě, kterou děsivě poleptal louhem její bývalý manžel, se český plastický chirurg Bohdan Pomahač chce pustit do dalšího lékařského zázraku - obtížné transplantace nohou. Pomoci by tak chtěl i obětem nedávného bombového útoku v Bostonu, kde sám působí a kde se vypracoval ve světovou medicínskou kapacitu.
První transplantaci obou nohou přitom provedli poprvé až v roce 2011 lékaři ve Španělsku. Nyní se o to samé chce pokusit i známý chirurg Bohdan Pomahač, uvedla včera ČT.
Transplantace nohou místo protéz?
Pomahač má za sebou již řadu úspěchů - jako jeden z prvních provedl úspěšně transplantaci obličeje, má zkušenosti i s transplantováním rukou. Pomahačovým cílem je nyní nahradit transplantacemi protézy nohou.
"Nám to pomůže zjistit, jestli ty nohy (od dárců) opravdu jsou, nebo nejsou lepší než protézy, a do jaké míry," zdůvodnil svou snahu televizi a dodal: "Už máme připravené vědecké protokoly, takže je to víceméně otázka výběru správných pacientů, se kterými začneme."
Naděje i pro oběti bostonského masakru
Český doktor působí momentálně v americkém Bostonu, kde došlo k bombovému útoku při maratonu. A právě obětem tohoto atentátu, během kterého létaly vzduchem končetiny, tak svítá nová šance na normální život. "To je obrovská naděje v jejich životě a pacientů jim podobných, kteří během hodiny ztratí něco tak důležitého, jako jsou ruce nebo nohy," míní Pomahač.
Odtajnění nového obličeje pacientky se účastnila i dcera dárkyně
Právě v Bostonu přitom před novináře poprvé předstoupila Pomahačova pacientka Carmen Tarleton, které v únoru český plastický chirurg transplantoval obličej.
Žena se od roku 2007 zotavuje z těžkých popálenin na 80% těla, které jí způsobil bývalý manžel louhem. Matka dvou dětí na tiskové konferenci řekla, že svůj příběh zveřejňuje proto, aby ostatním dodala sílu překonat bolest. "Chci, aby ostatní věděli, že se nemusí vzdávat uzdravení, když je zasáhne tragédie... Zjistila jsem, že máme nad svým životem mnohem větší kontrolu, než si myslíme. Jsem žijícím příkladem toho, že máme sílu a schopnost překonat cokoli, co se nám přihodí," dodala s nadějí.
Schůzky se zúčastnila také Marinda Righter, jejíž zesnulá matka pro transplantaci tvář darovala. Marinda pak dodala, že je nesmírně šťastná, že může opět vidět matčinu tvář a její pihy.
Nedělá to sám,je to týmová práce