Muž, který vrací lidem tvář, je v Praze: Díky němu mohl pacient políbit svou dceru

Autor: Iva Dvořáková - 
24. října 2012
18:33

Skromný, vstřícný, usměvavý – takový je jeden z nejlepších plastických chirurgů na světě, Čech Bohdan Pomahač. Lékař, který vrátil čtyřem pacientům lidskou tvář, přiletěl do Prahy převzít výroční cenu České transplantační nadace za rok 2012.

„Je to pro mě velká pocta. Až si říkám: To se mi toho v Americe skutečně tolik podařilo?“ ptá se skromně a skvělou češtinou doktor Pomahač, který čtyři pacienty vrátil zpět do života tím, že jim dal novou tvář a jednomu obě ruce.

Na otázku, jak se jeho pacientům nyní daří, odpovídá: „Všichni pacienti jsou víc než rok po transplantaci, jeden dokonce tři a půl roku. A mohu říct, že předčili mé očekávání a všem se daří skvěle. Nemají žádné komplikace a berou minimální množství léků,“ pochvaluje si.

Zároveň doufá, že bude moci se svým týmem transplantační techniky dále rozvíjet a zdokonalovat, přestože tyto operace jsou velmi nákladné. „Jedna transplantace obličeje vyjde v průměru na 250 tisíc dolarů. Peníze na ně jdou z grantů amerického ministerstva obrany,“ říká.

Dárcovství v řidičáku

Doktor Pomahač vysvětlil i to, jak se v USA získávají dobrovolní dárci orgánů, ale i končetin a obličejů. „Ve Spojených státech se může každý člověk k dárcovství aktivně přihlásit třeba při přebírání řidičského průkazu. Orgánová banka pak prostřednictvím svých vyškolených zaměstnanců komunikuje s rodinou zemřelého dárce a musí je přesvědčit o smyslu darování třeba obličeje nebo ruky. A mám zkušenosti, že mnoho rodin to pochopí a souhlasí,“ tvrdí Pomahač.

„Právě teď jedna pacientka čeká na dárce obličeje a dva pacienti na horní končetiny,“ vypočítává Pomahač s tím, že skoro každý takový zákrok je experiment. „I když už na světě bylo transplantováno dvacet obličejů a šedesát rukou, stále je co zdokonalovat.“

Vypadat aspoň trochu lidsky

U transplantace obličejů je to jinak než u srdce nebo ledvin, kde se propojí dárcovský orgán pomocí cév a tepen s příjemcem. „Je tam daleko větší množství kontaktů obličeje dárce a příjemce. Dá se říct, že příjemce vlastně vrůstá do obličeje dárce,“ vysvětluje doktor Pomahač.

Dříve se prováděly pouze transplantace orgánů, protože to byla pro nemocného otázka života nebo smrti. Proč se zrovna doktor Pomahač začal specializovat na obličeje a ruce, když to život postiženého přímo neohrožuje?

„Bez obličeje nejste schopni pracovat, jíst, komunikovat a život je nesnesitelný. Vím, že tyto zákroky život nezachraňují, ale vrací lidi částečně do normálu. A to je to, po čem oni touží. Vypadat aspoň trochu lidsky! A jdou do toho i přes to, že výsledek u náhrady obličeje není nikdy dokonalý – jeho hybnost a funkčnost se pohybuje kolem 80 procent.“

Pacienti se často doktora Pomahače ptají, zda se na ně nepřenese podoba dárce obličeje. „K tomu nedochází. Vysvětluji to příjemcům tak, že každý obličej je jiný, tvar lebky a šířka tváře odlišná. Pacient tedy ví, že nebude sice vyhlížet jako dřív, ale bude konečně vypadat jako člověk. A to je pro něj nejdůležitější a motivující,“ přibližuje trápení i statečnost svých pacientů Bohdan Pomahač.

 

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

libor123 ( 24. října 2012 21:45 )

 Tak tomuhle tomu říkám PAN DOKTOR a skláním se před ním. Pane DOKTORE klobouk dolů smekám a držím pěsti ať se vám a vašemu týmu daří. Přeji hodně dalších úspěchů a spokojených pacientů.

zidoniusek ( 24. října 2012 21:00 )

Vraťte tvář tomu indiánovi Francovi

tomik007 ( 24. října 2012 19:34 )

Kdyz je tady - mohl by udelat Tluchore, Vondru, Drabka, Kalouska a Necase aspon tak aby se na ne mohli obcane divat !!!

enriko ( 24. října 2012 19:30 )

A proč by to dělal?

odetka.odetka ( 24. října 2012 19:29 )

Tomuhle rikam uzitecny clovek. Pozlatit ruce.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud