Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

Český lékař-kouzelník transplantoval obě ruce!

Pomohač v rozhovoru s mužem, kterému dopřál zázrak moderní chirurgie
Pomohač v rozhovoru s mužem, kterému dopřál zázrak moderní chirurgie  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, Kjos - 
15. října 2011
22:23

Tým českého chirurga Bohdana Pomahače transplantoval v nemocnici v Bostonu obě ruce pětašedesátiletému Američanovi, který před devíti lety kvůli krevní infekci přišel o všechny končetiny.

Pomahačův tým v minulosti provedl několik transplantací obličeje. Lékaři provedli dvanáctihodinovou operaci minulý týden. Museli pod loktem spojit kosti, šlachy, svaly, nervy i cévy pacienta Richarda Mangina s rukama anonymního dárce. Podle chirurgů byla operace úspěšná a Mangino se dobře zotavuje. Mangino dnes na tiskové konferenci hýřil optimismem.

"Je to, jako byste mohli létat. Jako by se ptákovi vrátila křídla," řekl novinářům. Už prý začíná čas od času cítit své nové prsty a zápěstí. Bude ale trvat ještě několik měsíců, než bude moct nové ruce plně používat. Příští rok a půl bude pět dnů v týdnu docházet do nemocnice na rehabilitace. I bez rukou se dokázal Mangino sám oblékat, v zimě čistil od sněhu chodník u domu a dokonce s pomocí protézy maloval obrazy. Přiznal však, že každodenní život byl hodně vyčerpávající. Novinářům dnes řekl, že toužil znovu vnímat dotyky, plavat a vrátit se ke hraní na kytaru, s níž v 60. letech doprovázel několik menších kapel. Magnino byl před svým onemocněním leteckým dispečerem. V roce 2002 ale měl ledvinové kameny, od nichž dostal otravu krve. Lékaři se mu tehdy snažili končetiny zachránit. Nakonec mu ale museli amputovat nohy 20 centimetrů pod kolenem a ruce 15 centimetrů pod loktem.

Pomohač v rozhovoru s mužem, kterému dopřál zázrak moderní chirurgie Pomohač v rozhovoru s mužem, kterému dopřál zázrak moderní chirurgie | ČTK

Pomahačův tým už letos provedl druhou transplantaci obou rukou. V květnu lékaři transplantovali paže Američance Carle Nashové, kterou znetvořil šimpanz. Ženě lékaři rovněž dali nový obličej. Paže ale později museli znovu odejmout, protože je tělo pacientky nepřijalo. Kromě operace Nashové provedl Pomahačův tým letos ještě další dvě transplantace obličeje. Byli vůbec prvními lékaři, kteří ve Spojených státech tuto operaci provedli. Všechny tři transplantace obličeje byly úspěšné.

Bohdan Pomahač se narodil v Ostravě a vystudoval na lékařské fakultě Palackého univerzity v Olomouci. Do bostonské nemocnice, která patří řadu let mezi deset nejlepších nemocnic v USA, přišel na chirurgickou praxi v roce 1996.

jany ( 16. října 2011 11:59 )

tohle me fakt potesilo. machr

lpitriska ( 16. října 2011 11:34 )

Souhlasím,je to machr! Viděla jsem s ním rozhovor a je úžasně skrmnej na to co už dokázal a ještě dokáže! Udělá tolik lidí štˇastnými. Fakt smekám. Takovýhle doktor si zaslouží větší plat než všichni politici a prezidenti světa.Mít klobouk tak SMEKNU!!!!

marinchen ( 16. října 2011 10:18 )

Pave doktore velmi si vas vsichni slusni lidi velmi vazime ,jste urcite taky skvely clovek.preji vam vse nej ,nej,nej . Zijte dlouho.

marinchen ( 16. října 2011 10:15 )

Tak pan doktor je teda borec. takovi lide maji byt v politice ten by nerozkradal penize jako politici v ceske republice

mumla ( 16. října 2011 09:26 )

V Blesku by si měli udělat pořádek v rubrikách, ten lékař a jemu podobní jsou opravdové celebrity!

Zobrazit celou diskusi