Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Oblačno, déšť se sněhem -1°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Mohutný výbuch v centru Prahy roztrhal střechy okolních domů! 35 zraněných, jeden těžce

Autor: simao - 
29. dubna 2013
10:15

Ozvala se šílená rána, kterou slyšeli lidé na kilometry daleko. A nad Národní divadlo začal stoupat zlověstný oblak dýmu. Po mohutném výbuchu v centru Prahy zavládl zmatek, všude byly střepy a zakrvácení lidé. Poměrně rychle se však podařilo evakuovat celkem 230 lidí. Zraněno jich bylo 35, psovodi zatím v troskách nenarazili na žádné oběti. Pátrání ale pokračuje.

- Výbuch otřásl před 10. hodinou domem v Divadelní ulici a jeho okolím

- Exploze trhala střechy okolních domů

- 35 zraněných, z toho jeden těžce

- Psovodi pátrají po zasypaných lidech

- V budově se propadly stropy, hrozil další výbuch

- U kavárny Slavia začal odpoledne opět unikat plyn

null:gallery:false:false:false

Hrozivá rána v centru Prahy rozpoutala pořádné drama. Na místo se vydaly stovky hasičů a policistů, došlo k evakuaci 230 lidí z domu i jeho okolí. Stále se prověřuje, zda v troskách zničeného domu nezůstali zasypaní lidé.

Jeden z čtenářů Blesk.cz pak zachytil mohutný černý dým, který vystoupal nad Národní divadlo. "V 9 hodin a 55 minut se ozval mohutný výbuch. Bezprostředně po tom jsem otevřel okno v naší kanceláři na břehu Vltavy a uviděl oblak dýmu přibližně nad Národním divadlem. Popadl jsem telefon a rychle udělal tři snímky než se oblak rozplyne," popsal nám vznik fotografie pohotový čtenář.

Okolí Národního divadla, ve kterém je i slavná kavárna Slávia, či budova Akademie věd, bylo neprodyšně uzavřeno. Když už se zdálo, že je situace s plynem vyřešena, zaznamenali záchranáři další nebezpečný únik!

Výbuch v centru Prahy
Datum:
 
19:01

Podle zasahujícího hasiče budou práce probíhat celou noc. Pravděpodobnost, že je ještě někdo v troskách, je malá, ale je. Dům je zabezpečený proti spadnutí.

 
17:06

Potvrzeno! Podle premiéra Petra Nečase nebyl dnešní výbuch domu v centru Prahy teroristický útok. Potvrdil mu to ředitel BIS. Podle primátora Prahy Bohuslava Svobody šlo o výbuch plynu.

 
16:30

Provoz na nábřeží byl v okolí Národního divadla, Divadelní ulice u restaurace Slavia plně obnoven. Uzavřen je pouze pro pěší chodník na Národní třídě a Smetanově nábřeží.

 
15:20

U Národního divadla znovu uniká plyn, policisté okolí opět uzavřeli! O přetrvávajících problémech informoval na brífinku šéf pražských strážníků Vondrášek, zatímco primátor Svoboda děkoval všem složkám záchranného systému za jejich nasazení a potvrdil příčinu výbuchu - únik plynu. Více o primátorově brífinku čtěte ZDE

 
15:11

Brífink pražského magistrátu k výbuchu v Divadelní ulici: Záchranáři pod troskami vybuchlého domu v Praze zatím nikoho nenašli. Pátrání bude pokračovat. Zraněno je 35 lidí. Příčinou výbuchu je plyn. Jedinou vážně zraněnou osobou je zatím muž, ročník 1948.

 
14:57

Policisté již pouštějí obyvatele do bytů v domech v sousedství.

 
14:37

Člen krizového štábu a hasičského sboru Jaromír Pešek novinářům řekl, že při explozi propadly v zasaženém domě stropy v 1. a 2. patře a okolní objekty pak poškodila následná tlaková vlna. Do domu, kde kolem 10:00 výbuch nastal, se záchranáři vrátili až ve 13:00. Kvůli nahromaděnému plynu ho předtím museli opustit, plynaři přípojky vypnuli. Práce budou pokračovat několik hodin, uvedl Pešek.

 
14:24

Podle mluvčí záchranářů Ernestové je mezi zraněnými i několik cizinců.

 
14:16

Jeden z psovodů městské policie, Filip Štrachl, novinářům řekl, že dům zasažený explozí prohledávají tři kynologické týmy.

 
13:59

Mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová ČTK řekla, že existuje domněnka, že v sutinách by mohlo několik lidí být.

 
13:36

Pracovníci Pražské plynárenské neprováděli žádné zásahy do plynovodů v centru Prahy, kde dnes došlo k výbuchu. Příčiny neštěstí firma nezná.

 
13:34

PODÍVEJTE SE NA VIDEO: Pražský policejní ředitel Martin Vondrášek k evakuaci a dopravní situaci

VIDEO
Video se připravuje ...
 
13:33

Dělníci Metrostavu, kteří mají zajistit dům v centru Prahy poškozený výbuchem před zřícením, jsou už na místě.

 
13:11

PODÍVEJTE SE NA VIDEO: "Slyšeli jsme obrovskou ránu, nejprve jsme mysleli, jestli klukům nespadlo něco na jevišti, nebo jestli nejsou ve výtahu, tak jsme běželi a najednou plno zraněných lidí...," popsala Blesk.cz zaměstnankyně Národního divadla.

VIDEO
Video se připravuje ...
 
13:10

Na místě zůstává už pouze jeden sanitní vůz a lékař, který na místě zůstává pro případ, že by došlo k dalším zraněním. Podle ředitele pražské záchranné služby Zdeňka Schwarze byla jedna žena zraněna těžce, dalších 35 lidí má střední a lehká poranění.

 
13:03

Během následujících minut by měl být obnoven provoz tramvají po nábřeží kolem Národního divadla.

 
13:02

Podle ČT24 jsou na místě bohužel zřejmě tři až čtyři mrtví.

 
12:52

FOTO 1 MINUTU PO VÝBUCHU: Čtenář Milan Šafr zaslal Blesku foto, které bylo pořízeno z Pražského hradu krátce po výbuchu, který otřásl centrem Prahy. " Ten výbuch byl tak silný, že jsem myslel, že něco muselo bouchnout strašně blízko u Hradu nebo že je to výstřel z vojenského děla v těsné blízkosti," řekl Blesku.

 
12:37

V okolí výbuchu je stále silně cítit plyn, ten může být natažen v kanálech. Stále proto hrozí další exploze.

 
12:36

"Výbuch byl skutečně mohutný, tlaková vlna zasáhla okolní ulice. Podle prvního vyjádření statika šel výbuch z přízemí," řekl primátor. Magistrát je připravený poskytnout v případě potřeby náhradní bydlení. Nebude to ale prý zřejmě potřeba, protože výbuch zasáhl hlavně úřednické prostory.

 
12:33

HŘIB NAD NÁRODNÍM DIVADLEM. Blesk.cz od čtenáře získal exkluzivní fotku výbuchu u Národního divadla, která byla pořízena těsně po ničivé explozi z Jiráskova mostu.

 
12:19

Záchranáři se psy zatím pod sutinami domu poničeného výbuchem v Praze nikoho nenašli. Dva lidé se pohřešují, mohli prý ale odejít před explozí.

 
12:18

Praha zřídila krizovou linku 800 100 991.

 
12:17

Stěna domu, kterým otřásl výbuch, je posunuta o pět centimetrů. Bude třeba ji zajistit proti zřícení.

 
12:07

Pražská záchranná služba ošetřila nejméně 55 lidí. Z toho 14 osob bylo převezeno do nemocnice.

 
11:55

Na místě jsou psovodi, kteří hledají zasypané lidi, informuje reportér Blesk.cz přímo z místa.

 
11:52

Podle nejnovějších informací již záchranáři ošetřili 55 lidí.

 
11:51

PROHLÁŠENÍ PREMIÉRA PETRA NEČASE: "Jsem hluboce zasažen tragédií, která se odehrála při výbuchu plynu v Divadelní ulici v Praze. V současné době se podrobně seznamuji se situací a jsem v kontaktu s Ministerstvem vnitra ČR a dalšími složkami integrovaného záchranného systému."

 
11:49

Výbuch poškodil také starou budovu Národního divadla. Podle informací ČT jsou vybitá některá okna.

 
11:48

Na místo dorazil primátor Prahy Bohuslav Svoboda, aby zmapoval situaci přímo v centru neštěstí.

VIDEO
Video se připravuje ...
 
11:47

Národní třída, Smetanovo nábřeží a ulice okolo Divadelní jsou naprosto vylidněné. Podle policie stále hrozí výbuch.

 
11:40

"Záchranáři dál zjišťují, zda někdo nezůstal pod sutinami, mohlo by jít nejvýše o tři lidi," řekl ředitel  pražské záchranné služby Schwarz.

 
11:35

Tlaková vlna výbuchu byla podle svědka z facebooku cítit až na Strahovských kolejí. Z místa výbuchu bylo evakuováno 220 lidí.

 
11:34

V budově Akademi věd, která stojí přímo na Národní třídě, zničil výbuch celou knihovnu. Do ulice u Nové scény Národního divadla vysypala exploze sklo z oken.

 
11:33

Podle reportéra ČT24 se řada lidí, kteří byli z místa tragédie evakuováni, obává, aby nebyly jejich byty vykradeny. Podobnou zkušenost mají prý už z povodní v roce 2002.

 
11:31

Záchranáři nadále zjišťují, jestli někdo na místě nezůstal zasypaný. Vážně zranění jsou převáženi do nemocnice ve Střešovicích a v Motole.

 
11:30

"K nám byl zatím přivezen jeden příjem, jedná se o středně těžké zranění, poranění pánve a možné poranění břicha," řekla mluvčí Motolské nemocnice Pavlína Danková.

 
11:28

Výbuch otřásl podle mluvčí Adamcové domem v Divadelní ulici číslo 5. Policie, hasiči i záchranná služba jsou na místě, záchranáři přistavili záchranářský kamion, v podstatě mobilní nemocnici zvanou Golem.

 
11:27

Mluvčí hasičů Pavlína Adamcová uvedla, že poškozenou budovu prověřuje statik.

 
11:26

Čtenářka Blesk.cz Karolína přímo z místa: Výbuch chvíli po 10. hodině byl tak silný, že byl zřetelně cítit i u budovy Mánesa, nyní policie uzavřela silnici od Mánesa směrem k Divadlu, tramvaje jsou odkláněny přes Myslíkovu (Info pro cestující MHD).

 
11:25

"Jeden z hasičů, se kterým jsem mluvil, říkal, že podle jeho mínění mohl plyn unikat i skrze kanály," řekl děkan fakulty sociálních věd Jakub Končelík.

 
11:23

Už nyní je jasné, že škoda nebude pouze na budově Divadelní fakulty. Na místo zamíří také statikové, kteří budou zkoumat stav okolních budov.

 
11:20

Policie žádá obyvatele Prahy a turisty, aby se místu neštěstí vyhnuli. Oblast je uzavřena.

 
11:19

O výbuchu v Praze informují i všechna světová média, mimo jiné Fox News, Daily Mail, BBC, The Daily Telegraph, US Today nebo francouzská agentura AFP.

 
11:15

Podle svědků byl výbuch slyšet až u Americké ambasády na Malé Straně.

 
11:14

Aktuální informace od záchranářů: NEJMÉNĚ 40 ZRANĚNÝCH, Z TOHO 4 TĚŽCE

 
11:12

"Budova se výrazně otřásla, praskaly zdi. Byli zde pořezaní a zranění lidé," řekl proděkan Fakulty sociálních věd.

 
11:10

Výbuch byl tak silný, že byl slyšet až na Karlově náměstí, které je vzdáleno přes dva kilometry.

 
11:08

Podle aktuálních informací záchranářů je na místě minimálně 10 zraněných. Není jasné, jestli někoho nezasypaly trosky budovy..

 
11:08

Uvnitř budovy je velký kráter, psali lidé na sociálních sítích.

 
11:05

Mladá redaktorka Blesku, která zažila výbuch, říká: "Všichni jsme křičeli, někdo zařval k zemi, tak jsme si lehli na zem."

 
11:03

Na místo míří i pražský primátor Prahy Bohuslav Svoboda, uvedlo tiskové oddělení magistrátu.

 
11:02

Pořádkoví policisté evakuují celou Divadelní ulici, která je uzavřena bezpečnostními páskami. Uzavírka se týká nejen Divadelní ulice a jejího přilehlého okolí včetně kavárny Slávia a Národního divadla, ale podstatné částí Smetanova nábřeží.

 
11:01

Policie varuje: HROZÍ DALŠÍ VÝBUCH!

 
10:45

Záchranáři přistavili záchranářský kamion, v podstatě mobilní nemocnici zvanou Golem.Policisté uzavřeli celou oblast, přes Smetanovou nábřeží neprojíždí ani MHD.

 
10:41

"Policie nás evakuovala s upozorněním, že stále uniká plyn," hlásí svědek přímo z místa. Hrozí prý další výbuch!

 
10:35

Podle svědectví redaktorky Blesku je na místě řada pořezaných studentů, které zranily střepy. K výbuchu totiž došlo v těsném sousedství galerie Hollar, budovy, ve kterém sídlí fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy. Více o svědectví redaktorky čtěte ZDE

 
10:30

"Výbuch vysklil všechny tabulky skla i v okolních domech a poškodil několik zaparkovaných aut," uvedla mluvčí hasičů Pavlína Adamcová. Škody je zatím těžké odhadovat, mohutná exploze však poškodila i nedalekou budovu Nové scény Národního divadla. 

Výzva Blesku: Byli jste svědky výbuchu? Posílejte nám fotky i svědectví na e-mail tip@blesk.cz, nebo volejte na číslo 724 014 586


Zobrazit místo Mohutný výbuch u Národního divadla na větší mapě

howareyoudoing ( 1. května 2013 08:13 )

howareyoudoing ( 1. května 2013 08:13 )

to ma take USA ...a neni to tak dlouho, co prodavali ze svych zasob Japoncikum ropu.

howareyoudoing ( 1. května 2013 08:10 )

nechlastej uz!

howareyoudoing ( 1. května 2013 08:09 )

dalsi zkopirovany prispevek z Idnes!

howareyoudoing ( 1. května 2013 08:08 )

nejses jen tak nahodou mimo misu kamo?

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud