Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Klaus: Thatcherová byla mým vzorem! V politice železná, jinak milá dáma

Václav Klaus bral Margaret Thatcherovou za vzor a nejen železnou, ale i milou dámu, která v evropské politice dnes chybí  (Autor: Profimedia.cz, Foto Blesk - Ladislav Křivan)
Autor: simao, ČTK - 
8. dubna 2013
17:41

Rozhodná a neústupná. Taková byla pro mnohé britská expremiérka Margaret Thatcherová. Pro Václava Klause pak politička, která dnes zesnula, byla vzorem hodným k následování. Považoval ji za  "železnou dámu" v politice, zatímco v soukromí byla prý milým člověkem.

Za obrovskou ztrátu pro všechny stoupence svobody, demokracie, trhu a kapitalismu označil dnes Václav Klaus smrt britské politické legendy Margaret Thatcherové. Její politický kurz navíc Klaus považuje za vzor hodný k následování. Vždy si prý vážil setkávání a podpory ze strany Thatcherové při "snaze zbavit se dědictví komunismu".

"Věděl jsem už dávno, že její zdraví není v pořádku," dodává Klaus s tím, žže si však rozhodně nemyslel, že loňské blahopřání k narozeninám Thatcherové bude poslední, co političce poslal. "Říkalo se jí železná dáma, ale ona byla železná pouze v politice a ideologii. Jinak byla velmi milým, přátelským, pozorným a naslouchajícím člověkem," přidává Klaus osobní vzpomínku na expremiérku.

Další české ohlasy na smrt Thatcherové

I ostatní čeští politici se přitom shodují, že Thatcherová hrála významnou roli v případě ukončení Studené války, pádu Železné opony a navrácení postkomunistických zemí do Evropy. "Její myšlenky byly pro mnohé země inspirací při budování demokratické společnosti," zdůraznil premiér Nečas a Thatcherovou označil az jednu z nejvýznamnějších poválečných osobností evropské politiky.

"Byla velmi asertivní, neskrývala své názory a samozřejmě v té době, kdy my jsme ve světové politice byli nováčky a učili jsme se za pochodu, byla někdy ve svých radách velmi direktivní, co máme a nemáme dělat. Někdy to bylo až úsměvné, ale prezident Havel si jí za to velice cenil, a stejně si jí samozřejmě cenil prezident Klaus, který k ní měl velmi osobní vztah," potvrzuje Michael Žantovský, velvyslanec ČR ve Velké Británii.

Obama: Je inspirací pro naše dcery

David Cameron, britský premiér: "Ztratili jsme velkou vůdkyni, velkou předsedkyni vlády a velkou Britku. Její odkazem bude fakt, že své zemi tak dobře sloužila, že naši zemi zachránila a že přitom prokázala obrovskou odvahu."

Barack Obama, prezident USA: "Svět ztratil jednoho z velkých zastánců svobody a Amerika ztratila skutečného přítele. Našim dcerám je Thatcherová příkladem, že neexistuje skleněný strop, který by nebylo možné rozbít. Pomohla obnovit jistotu a hrdost, která byla tím nejlepším znakem Británie."

Lech Walesa, bývalý polský prezident: "Přispěla k pádu komunismu v Polsku a východní Evropě spolu s Ronaldem Reaganem, papežem Janem Pavlem II. a odborovým svazem Solidarita."

namoroman ( 9. dubna 2013 15:12 )

krupan10 ( 9. dubna 2013 13:01 )

určitě udělala v Anglii pořádek a to dost tvrdě. V 83 roce dokázala ekonomiku nastartovat a vyvést UK z těžké krize. Klaus, až na tu špatně zvolenou amnestii a v médiích úplně zkreslenou měl mé sympatie protože byl euroskeptik a stál si za svým.

rudyptak48 ( 9. dubna 2013 12:34 )

To brnění měla mít přiděláno spíš na hlavu. Brala to v politice jako ledoborec. Kdo s jinými necítí, bývá opuštěn i od svých dětí. Nakonec byla nepohodlná i pro svou vlastní stranu. To náš baron Klaus zřejmě není schopen pochopit, a nejenom to...

mnpv ( 9. dubna 2013 06:59 )

Jnj silná, chytrá, vzdělaná osobnost. Někteří pánové ze strachu z ní neudrželi moč. Tihle vyjímeční lidé nebývají všemi milovaní a je jim to jedno.

mnpv ( 9. dubna 2013 06:52 )

Tak vám to řekl a nikdo nic? Když někdo zbohatne prací, to už se vám nehodí, že.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud