Další průšvih ohyzdných květináčů: Praha za ně dostala pokutu 147 tisíc

Autor: ČTK, tis - 
1. 4. 2013
10:24

Praha 5 dostala za obří květináče, které loni rozmístila v ulicích Smíchova, dvě pokuty od památkářů. Důvodem je podle ředitele magistrátního odboru památkové péče Jiřího Skalického to, že radnice květináče umístila na památkově chráněných územích bez povolení památkářů. Celkem musí Praha 5 zaplatit 147.000 korun. Na květináče si dlouhodobě stěžovali místní obyvatelé.

"Důvodem pokuty je to, že neoprávněně umístili tyto objekty jak v památkové rezervaci, tak v památkové zóně," řekl Skalický. Podle něj se radnice proti pokutě odvolala, ministerstvo kultury ale sankci potvrdilo. Udělení pokuty ČTK potvrdila mluvčí Prahy 5 Ivona Kratochvílová, více se ale k záležitosti nevyjádřila.

Památkářům vadilo především umístění obřích betonových květináčů na Hořejším nábřeží, které je součástí Pražské památkové rezervace, a dále v ulicích Svornosti a Strakonická, které jsou v památkové zóně Smíchov. Celkem bylo podle památkářů nevhodně rozmístěno 98 květináčů.

Obří květináče, do nichž se mají sázet stromky a keře, začala radnice rozmisťovat loni v létě. Vyrobeno bylo celkem 245 nádob. Městská část na projekt, který měl údajně zlepšit životní prostředí, zřejmě dostane 16 milionů korun z Evropské unie, dalších 1,5 milionu korun doplatí ze svého.

Záměr ale od počátku vyvolával nesouhlas místních obyvatel, kteří kvůli tomu zorganizovali i petici. Podle obyvatel květináče omezovaly průchod a vytvářely na chodnících bariéry. Radnice pak na podzim odvezla květináče z míst, kde si je lidé nepřáli. Nyní chystá úpravu celého projektu.

Doporučujeme
majojo ( 2. dubna 2013 12:04 )

A jako co? 147000 Praha 5 ráda zaplatí a kde je nařízení k odstranění těch zrůdiček (květináčů - prozatím?). Vždyť je to zas pr.del v přímém přebosu!

jarypadlo ( 2. dubna 2013 09:35 )

A neměli by to jen platit odpovědní z-radní,měli by taplatit i převozy,zábory místa a všechno pěkně s úroky!A exekuce na ně!

londynskypes ( 2. dubna 2013 07:30 )

tonny44 BINGO

sellma ( 1. dubna 2013 15:21 )

Takovy hnusy, casto kolem nich chodim, cast z tech penez slo z EU, nikoho z obcanu se neptali. Navic uz je museli premistovat takze dalsi penize a ted jsou nekde naskladane kde nejsou tolik na ocich a i tam vadi, takze casem se zaplati jeste za likvidaci. stalo to asi 20 mil.

krtekub ( 1. dubna 2013 13:31 )

Další mediální lež. Praha 5 by tu pokutu neměla platit, měl by jí zaplatit ten kdo to objednal, rozhodl o tom. Jsou to peníze daňových poplatníků, úředníci a zastupitelé jsou pouze zaměstnanci daňových poplatníků, takže jsou zodpovědni za své jednání i svévolné. Nahrávají zase svým kamarádíčkům.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa