Srbská zrůda z Grbavice: Za více než sto vražd si odsedí 45 let

Veselina Vlahoviče zadržela v roce 2010 španělská policie.
Autor: ČTK - 
29. března 2013
14:56

Soud v Sarajevu v pátek poslal člena bosenskosrbských polovojenských milicí Veselina Vlahoviče za zločiny během občanské války v Bosně na 45 let do vězení. Jde o maximální možný trest za válečné zločiny. Za svůj krutý přístup k Bosňákům a Chorvatům si vysloužil označení zrůda z Grbavice.

Soud konstatoval, že se Vlahović provinil v 66 bodech obžaloby, která čítala desítky vražd, několik případů znásilnění, mučení a rabování v sarajevské čtvrti Grbavica. Čtení rozsudku trvalo takřka dvě hodiny, soudce v něm zmínil všechny podrobnosti včetně případu, kdy Vlahović usekl své oběti hlavu.

Nyní 44letého Vlahoviče původem z Černé Hory zadržela v roce 2010 španělská policie, která ho ještě téhož roku vydala bosenským úřadům. Proces pak začal v dubnu 2011.

Bosna prošla v 90. letech nejhorším evropským ozbrojeným konfliktem od konce druhé světové války. Země nadále zůstává rozdělena mezi někdejší válečné rivaly, kteří žijí ve dvou autonomních částech - muslimsko-chorvatské Federaci Bosny a Hercegoviny a Republice srbské.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

itartas ( 30. března 2013 08:04 )

Víte nedá mi to a musím to napsat...když si představím, že Srbové byli vždy našimi přáteli nikdy nás nezradili a Havel zasadil tomuto přátelství takovou ránu, kterou já mu nikdy nemohu odpustit a ten zmetek kníže uznal Kosovo za autonomní stát no samozřejmě Rakušan, ti neměli Srbsko rádi nikdy. Takže dva kámoši u vesla nás před tímto národem naprosto vybarvili jako zrádce a co uznávám a vážím si toho je, že Klaus ani Zeman za ČR Kosovo nikdy neuznají jako samostatný stát, jsou to čestní chlapi. Kdyby se dostal k veslu kníže to bude první co by udělal jako prezident. A když v té době dotáhl na Hrad Havel Izetbekoviče toho vrahouna, tak Klaus se s ním nesetkal, nechtěl. To je charakter, za to si ho do nejdelší smrti nepřestanu dost vážit...Většina tady asi nečte nebo se nezajímá o dění ve světě jinak to není možné, aby to někdo nepochopil o co komu jde zvláště poté, že veškeré média jak tv nebo noviny ovládají Němci...

itartas ( 29. března 2013 21:59 )

Amíci vyvolali ten konflikt a záměrně zničili tu zem a dnes tam mají největší základnu mimo USA a Havlova kámoška Albrightová zvaná balkánská řeznice půjde kdy před nějaký tribunál?

itartas ( 29. března 2013 21:49 )

dobrá otázka...kdo se jich o takovou pomoc prosil

kobyla1 ( 29. března 2013 20:54 )

A kdo odsoudí vojáky západních mocností, kteří tam bombardovali, stříleli a kradli? Prý vojenská pomoc

itartas ( 29. března 2013 20:43 )

K problematice Srbska se raději nebudu vyjadřovat, zdvihá se mi tlak, protože co tam se dělo je naprosto neuvěřitelné. Srbům bylo ukradeno kus země a jakoby se nechumelilo. Způsob jakým soudili v Haagu Miloševiče a co s ním nakonec udělali byl jeden velký hnus.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud