Zlost na ČEZ v Bulharsku: Zdražil a položil vládu! Ochránce Zeman hrozí arbitráží
Zvýšené ceny za elektřinu o 13% od české společnosti ČEZ vyvolaly v Bulharsku nepokoje, která přispěly k pádu tamní vlády. ČEZu nyní hrozí, že v Bulharsku přijde o licenci. Energetického kolosu se však zastal nově zvolený prezident Zeman. A vyhrožuje dokonce arbitrážemi.
Ve středu v Bulharsku rezignovala vláda premiéra Borisova. Poté, co v bulharských ulicích značně zhoustla atmosféra - střety mezi demonstranty a pořádkovými jednotkami přitom způsobily mj. vysoké ceny elektřiny.
Bulharům se kromě obvyklých důvodů k nespokojenosti, jako je nízká životní úroveň části obyvatel, nelíbí ani údajně předražená energie od bulharské pobočky společnosti ČEZ.
Zdražení 13% vyhnalo lidi do ulic
ČEZ je v Bulharsku dodavatelem zhruba pro 40 % domácností. Těm však přišly složenky s třinácti procentním zdražením energií. ČEZ jde zkrátka po zisku, jenže narazil na nenávistnou reakci odběratelů, ve kterých se vře divoká balkánská krev.
Ke kritice ČEZu se přidala i oficiální bulharská místa - a bulharská vláda pohrozila odebráním licence ČEZu. Bulharský energetický úřad sice toto prohlášení včera mírnil s tím, že se teprve prověřuje, zda náhodou ČEZ na trhu v Bulharsku neporušil pravidla. Jenže bulharská prokuratura tvrdí, že to ČEZ dělal a to dokonce "systematicky".
Průvodním jevem krize v Bulharsku je pak to, že se zde dají očekávat potíže i pro další české podnikatele. "Bohužel, neříká se mi to snadno, ale je to tak. Je těžké tam přesvědčovat, že ČEZ není veškerá Česká republika," sdělil Insideru Todor Kraevski, prezident Česko-bulharské obchodní komory.
Zeman se zastal ČEZu: Pohrozil arbitráží
ČEZu se však pořádně nahlas zastal prezident Zeman. Podle něj by mělo Česko využít kontaktů v EU a případně i arbitrážních mechanismů, aby hájilo pozici energetické společnosti ČEZ v Bulharsku. Zeman to dnes řekl novinářům při příchodu do své prezidentské kanceláře v Loretánské ulici.
Podle Zemana "každá rozumná vláda hájí zájmy svých podniků". A samotný ČEZ považuje řízení o odebrání licence v Bulharsku za neopodstatněné.
Společnosti se již zastal i odstupující prezident Klaus. Napjaté situace v Bulharsku však využil i k popíchnutí ministra Schwarzenberga. Ten se nechal slyšet, že je třeba v jednáních počkat na novou bulharskou vládu. S Klausem je však zajedno Zeman. který tvrdí, že i vláda v demisi je stále vláda a partner k jednání.
a co jako do pi.če řekl tak důležitě jinýho než já???kravko