Konina místo hovězího: Lasagne se prodávají i v Česku?
Skandál s koňským masem v potravinách zasáhl nejdříve Irsko, potom Velkou Británii a nyní se zřejmě dostal i do Česka. Veterinární správa zkoumá 15 000 balení lasagní dodaných na český trh. Podle dovozce se ale podezřelá šarže výrobku do Česka nedostala.
Do Česka možná směřovaly lasagne s nedeklarovaným obsahem koňského masa. Česká republika dnes obdržela systémem rychlého varování RASFF informaci o přítomnosti podezřelého výrobku na jejím trhu. Dnes to sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben. Veterináři podle něj odebrali vzorky s cílem potvrdit, či vyvrátit informaci.
Podle Dubna jde o výrobek Lasagne Bolognese v množství téměř 15.000 kusů od výrobce Tavola S.A. Comigel z Lucemburska s datem spotřeby 6. června 2014, šarže 342/12. Zásilku měla do Česka dovézt firma Bidvest, která v Česku prodává mimo jiné výrobky značky Nowaco.
"Inkriminovaná šarže Lasagní Bolognese, která je předmětem RASFF s datem spotřeby 6. června 2014, se do našich skladů v České republice vůbec nedostala. Zůstala u výrobce v Lucembursku. Dvě starší šarže jsme zastavili pro distribuci již minulý týden a v současné době je vyšetřují v akreditované laboratoři, zda obsahují stopy koňského masa nebo nikoliv," uvedl ředitel maloobchodního prodeje Bidvestu Jan Tajovský. Firma podle něj po konzultacích se zahraničními řetězci zboží zablokovala i pro další prodej a čeká na výsledky rozborů.
Veterináři pozastavili uvádění výrobků do oběhu v Moravskoslezském, Libereckém, Středočeském kraji a v Kraji Vysočina. Podle Dubna zároveň odebrali vzorky. V případě, že se obsah koňského masa prokáže, bude dovozce muset výrobek buď vrátit zpět výrobci, nebo uvést obsah koniny na jeho obale.
Skandál s koňským masem zasáhl Evropu
Skandál se záměnou koňského masa za hovězí se v lednu objevil v Irsku a Velké Británii, teď už zasahuje více zemí. Koňské maso není zdravotně závadné, jeho nepřiznaná záměna za hovězí je ale podvodem.
Narůstající skandál byl minulý týden v Bruselu tématem jednání ministrů zemědělství zemí Evropské unie. Po skončení schůzky oznámil evropský komisař pro zdraví Tonio Borg, že Evropská komise vyzvala všechny členské země EU k intenzivnímu monitorování produktů z hovězího masa, včetně namátkových kontrol DNA, aby se zjistilo, zda neobsahuje koninu.
Podle Dubna se koně v Česku běžně porážejí, i když jen ve velmi malém množství. Loni bylo na jatkách poraženo 407 koní, o 25 méně něž o rok dříve.
cindi to ako by ti niekto ponúkol kus pečeného človeka. Jednoducho mäso nezjem žiadne, hrozná predstava jesť mrtvoly zvierat a o ich zabíjaní ani nehovorím.