Konina místo hovězího: Lasagne se prodávají i v Česku?

Autor: ČTK, lm - 
18. února 2013
18:00

Skandál s koňským masem v potravinách zasáhl nejdříve Irsko, potom Velkou Británii a nyní se zřejmě dostal i do Česka. Veterinární správa zkoumá 15 000 balení lasagní dodaných na český trh. Podle dovozce se ale podezřelá šarže výrobku do Česka nedostala.

Do Česka možná směřovaly lasagne s nedeklarovaným obsahem koňského masa. Česká republika dnes obdržela systémem rychlého varování RASFF informaci o přítomnosti podezřelého výrobku na jejím trhu. Dnes to sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben. Veterináři podle něj odebrali vzorky s cílem potvrdit, či vyvrátit informaci.

Podle Dubna jde o výrobek Lasagne Bolognese v množství téměř 15.000 kusů od výrobce Tavola S.A. Comigel z Lucemburska s datem spotřeby 6. června 2014, šarže 342/12. Zásilku měla do Česka dovézt firma Bidvest, která v Česku prodává mimo jiné výrobky značky Nowaco.

"Inkriminovaná šarže Lasagní Bolognese, která je předmětem RASFF s datem spotřeby 6. června 2014, se do našich skladů v České republice vůbec nedostala. Zůstala u výrobce v Lucembursku. Dvě starší šarže jsme zastavili pro distribuci již minulý týden a v současné době je vyšetřují v akreditované laboratoři, zda obsahují stopy koňského masa nebo nikoliv," uvedl ředitel maloobchodního prodeje Bidvestu Jan Tajovský. Firma podle něj po konzultacích se zahraničními řetězci zboží zablokovala i pro další prodej a čeká na výsledky rozborů.

Veterináři pozastavili uvádění výrobků do oběhu v Moravskoslezském, Libereckém, Středočeském kraji a v Kraji Vysočina. Podle Dubna zároveň odebrali vzorky. V případě, že se obsah koňského masa prokáže, bude dovozce muset výrobek buď vrátit zpět výrobci, nebo uvést obsah koniny na jeho obale.

Skandál s koňským masem zasáhl Evropu

Skandál se záměnou koňského masa za hovězí se v lednu objevil v Irsku a Velké Británii, teď už zasahuje více zemí. Koňské maso není zdravotně závadné, jeho nepřiznaná záměna za hovězí je ale podvodem.

Narůstající skandál byl minulý týden v Bruselu tématem jednání ministrů zemědělství zemí Evropské unie. Po skončení schůzky oznámil evropský komisař pro zdraví Tonio Borg, že Evropská komise vyzvala všechny členské země EU k intenzivnímu monitorování produktů z hovězího masa, včetně namátkových kontrol DNA, aby se zjistilo, zda neobsahuje koninu.

Podle Dubna se koně v Česku běžně porážejí, i když jen ve velmi malém množství. Loni bylo na jatkách poraženo 407 koní, o 25 méně něž o rok dříve.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

vrtajzub ( 19. února 2013 11:18 )

cindi to ako by ti niekto ponúkol kus pečeného človeka. Jednoducho mäso nezjem žiadne, hrozná predstava jesť mrtvoly zvierat a o ich zabíjaní ani nehovorím.

vrtajzub ( 19. února 2013 11:14 )

Som vegetarian z presvedčenia. Milujem zvieratá a preto ich nejem.Kone su u mňa na prvom mieste. Človek je krutý tvor !

kluk.z.moravy ( 19. února 2013 09:14 )

Já jím veškeré maso a nevadí mi teda ani to koňské. Je pravda, že by se spotřebitel klamat neměl o tom není pochyb, ale proč se z toho udělala aféra jako by to bylo závadné maso. Stejně je to zase nějaký konkurenční boj. Jo a taky by mě zajímalo, jak to že je koňské maso lacinější než hovězí... vždycky se mi zdálo, že krav, volů a telat je více než koní.

tomik007 ( 19. února 2013 02:24 )

Ted jeste zacnou vyslychat Vlasticku Parkanovou a Kaju Pykovou a bude konec vlady...

japos22 ( 19. února 2013 00:15 )

Korupce a podvodníci, to je největší problém v Africe stejně jako v Evropě, je to například problém, proč se nedá Africe pomoci, všechno co jim dodáte, se víceméně rozkrade, a ti co potřebují pomoc nejvíce, stejně nakonec umřou hlady

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud