Končící prezident Klaus: Víme, co bude dělat, až odejde z Hradu!

Prezidentská kancelář poodhalila, co bude Václav Klaus dělat, až skončí jeho hradní anabáze. Jeho další kroky budou spojeny s myšlenkovým Institutem Cato, jednou z nejvlivnějších výzkumných organizací USA. A co jeho politické plány? Ty, zdá se, značně nabourala amnestie.
Klausův nástupce bude známý po 2. kole voleb, které se uskuteční 25. a 26. ledna. Z Hradu však Klaus odejde začátkem března, konkrétně sedmého. A rovnou by měl začít spolupracovat s výzkumnou organizací ze Spojených států.
"Prezident republiky Václav Klaus se v březnu roku 2013 stane spolupracovníkem významného americkému think tanku Cato Institute," oznámil Hrad na svých stránkách.
Institut Cato je konzervativní výzkumná organizace se sídlem ve Washingtonu. Zabývá se otázkami svobodného trhu a hospodářské politiky. Profesor Klaus se tak opět vrátí ke své milované ekonomii.
Šestá nejvlivnější výzkumná organizace
Institut vznikl v roce 1974 a finance získává od svých zakladatelů a přispěvatelů. V roce 2011 hospodařil s rozpočtem 23,6 milionů dolarů a podle žebříčku Global Go To Think Thank patřil v tomto roce k šesté nejvýznamnější výzkumné organizaci v USA.
O angažování českého politika píše i věstník Cato Policy Report ve dvojčísle vydaném na konci loňského roku. Spolupráce s institutem není nic překvapivé, Klaus se v minulosti několikrát zúčastnil konferencí pořádaných americkými konzervativci. V roce 2009 třeba ve Washingtonu promluvil na konferenci věnované 20. výročí pádu komunismu ve střední a východní Evropě.
Institut navíc patří mezi organizace, které sdílí Klausův kritický postoj k teoriím o vlivu člověka na globální oteplování. A také se kriticky vyjadřuje k postojům prezidenta Obamy - třeba co se reformy zdravotnictví, ale i fiskální a zahraniční politiky týče.
Bude dál publikovat. A co politika?
Vedle toho je pravděpodobné, že se Klaus pustí i do dalšího vydávání publikací, kterých během svého prezidentství vyslal na knižní trh požehnaně. Naposledy to byly jeho nové zápisky ze zahraničních cest.
Zda Klausovy další kroky povedou také zpátky do české politiky, je však ve hvězdách. Spekulovalo se dokonce o tom, že by se mohl stát "spasitelem" ODS, strany, kterou po revoluci zakládal.
Po vyhlášení kontroverzní amnestie však Klausova obliba výrazně mezi občany poklesla, místy až k bodu mrazu. A to byl Klaus ještě v prosinci považovaný Centrem pro veřejné mínění za nejdůvěryhodnějšího českého politika.
S amnestií však souvisí i dnešní hlasování o důvěře Nečasově vládě, kterou iniciuje opozice kvůli tomu, že premiér Nečas připojil pod Klausovu rozsáhlou amnestii svůj podpis. Dosluhující prezident si však myslí něco jiného: "Je to využití amnestie a té hysterické vlny, která se kolem ní vytvořila, k řešení úplně jiných politických témat, v daném případě standardnímu souboji opozice vůči vládě," uvedl Klaus pro ČT.
Smažit se v pekle bude !