Příbuzní 32 obětí plakali u vraku: Přesně rok od ztroskotání Concordie

Autor: simao, ČTK - 
13. ledna 2013
21:15

Zbabělý kapitán Schettino nadále odmítá vinu za smrt 32 lidí, kteří zahynuli při loňském neštěstí - tehdy, v pátek 13. ledna 2012, ztroskotala loď Costa Concordia. Na dnešek tak připadla řada vzpomínkových akcí.

Příbuzní obětí by se v neděli zúčastnili vzpomínky na počest mrtvých i lidí, kteří na ostrově pomáhali ostatním cestujícím lodi. Přesně před rokem při nárazu výletní lodě na útes zemřelo 32 lidí a rozjela se rozsáhlá záchranná akce.

Vzpomínky na tragédii stále bolí. A tak dnes ostrov Giglio v Toskánsku, u kterého výletní loď Costa Concordia ztroskotala, opět zahalil smutek.

Útes, který rozpáral loď, vrátili do moře

Konala se mše za oběti a do moře byl vrácen kus útesu, do kterého loď narazila a po kterém v trupu zůstal sedmdesátimetrový otvor. Kámen byl dosud zaražen do lodního trupu. Jeřáb na remorkéru ho však dnes zvedl a spustil zpět na dno moře s pamětní deskou připevněnou na jeho povrchu.

Pozůstalí obětí, kteří ceremonii sledovali z další lodi, pak vhodili do moře květiny. Přesně v okamžik nárazu, tedy dnes ve 21:34 SEČ, se držela minuta ticha.

Schettino obvinění dál odmítá

Za ztroskotání italské luxusní lodi s 4229 pasažéry na palubě hrozí italskému kapitánovi Francesku Schettinovi (53) nadále až 15 let vězení. Policie ho viní ze zabití z nedbalosti. Obvinění nadále popírá a dnes v rozhovoru s italskou stanicí RAI svůj postup opět hájil. Dodal alespoň, že "sdílí bolest obětí a jejich rodin".

Vyšetřování tragické nehody zatím ještě nebylo uzavřeno. A také vrak lodi se stále nachází na místě ztroskotání. Vyproštěn bude patrně nejpozději v září, oznámil na tiskové konferenci šéf italské civilní ochrany Franco Gabrielli.

Vyproštění vraku stále probíhá: Výjimečná operace

Náklady na záchrannou operaci se zvýší z původně odhadovaných 300 milionů eur na 400 milionů.

Podle Gabrielliho je vyproštění ohromného vraku o váze 112.000 tun "zcela výjimečnou operací, která nemá precedens" a musí vzít v úvahu "důsledky pro životní prostředí a pro obyvatele". Snahy o uvolnění vraku byly již několikrát odloženy kvůli riziku znečištění moře. Záchranáři loni odčerpali z vraku 2100 tun paliva, ale stále zde zůstávají jeho zbytky. A také odpady a tuny shnilých potravin.

"Samozřejmě některá rizika přetrvávají. Zejména při narovnávání trupu by mohlo dojít k únikům," upozornila Maria Sargentini, vedoucí skupiny dohlížející na ekologickou situaci kolem lodi.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

libor123 ( 14. ledna 2013 10:33 )

 Kapitán už měl dávno být odsouzenej a sedět do smrti v krimnále. Co vinu popírá kudla. Byl kapitán a je tedy zodpovědnost na něm na kom jiném by měla být. Taková krásná loď to byla a jsou z ní trosky. A nechal bych ho ty trosky uklízet vlastníma rukam aby viděl co způsobil za neštěstí.

kobyla1 ( 14. ledna 2013 04:47 )

To tam ty necky ještě pořád neuklidili?

lunatic ( 14. ledna 2013 02:48 )

Ovšem - jaký? z toho měli hmatatelný efekt oběti,mi uniklo - navenek je to však sympatické ... jako povolební popíjení Zemana.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud