Nejvíce nemocných s chřipkou je na jihu Čech! Nemocnice vyhlásily zákaz návštěv

Ilustrační foto.
Autor: Vlaďka Hradská - 
10. 1. 2013
20:22

Pacienti s těžkou chřipkou plní nemocnice. Nejhorší situace je ve středních Čechách a na jihu Čech, kde je hospitalizováno s nákazou virem typu A skoro tolik lidí, jako ve zbytku republiky. Některé nemocnice vyhlásily zákaz návštěv, další se přidávají.

Nemocnice v Českých Budějovicích, Českém Krumlově, Táboře, Jindřichově Hradci a Strakonicích už vyhlásily kvůli chřipce až do odvolání zákaz návštěv. Své blízké už nemohou navštívit ani příbuzní v Domě pro seniory ve Chvalkově na Trhosvinensku. Kvůli šířící se epidemii se další zdravotnická zařízení postupně k zákazu připojují. Domů nesmí o víkendu ani pacienti na propustku. Výjimku tvoří pouze členové volební komimse, kteří přijdou za nemocnými do nemocnice.

 

Postupuje i prasečí chřipka

 

„Ve středu jsme evidovali 12 hospitalizovaných pacientů s virem typu A. Ve čtvrtek už to je 17 pacientů. Virus prasečí chřipky H1N1 byl zatím prokázán u třech z nich,“ řekl mluvčí českobudějovické nemocnice Jan Dušek. Podle Duška už v nemocnici jedna žena, která byla dlouhodobě nemocná a měla oslabený imunitní systémem chřipce podlehla. Na dlouhotrvající chřipku s velmi těžkým průběhem si ve velkém stěžují i lidé, kteří se léčí doma. Jsou oslabení a nemohou se zbavit vysokých teplot. Nejhorší situace je v Českých Budějovicích. „Jsem doma už dvanáct dní a beru druhá antibiotika. Mám o tři kila míň a stačila jsem už nakazit manžela, bratra a jeho přítelkyni. Tak mizerně mi při chřipce ještě nikdy nebylo,“ řekla Blesk.cz Marie Tomanová.

 

Počty stoupají

 

Podle ministerstva zdravotnictví se počty hospitalizovaných s těžkou chřipkou stále zvyšují. Ve čtvrtek hlásily nejvyšší počet pacientů České Budějovice. Na druhém místě je Středočeský kraj. Těžkému průběhu chřipky už v Česku podlehlo 10 lidí z toho 3 v Praze. Jediným krajem, kde není nikdo kvůli chřipce k 10.1. hospitalizován, je Olomoucký kraj.

 

Epidemiolog radí, jak předcházet chřipce:

 

„Kromě očkování doporučujeme vyvarovat se jakéhokoliv kontaktu s nemocnými, nepůjčovat si telefony, či nádobí, často větrat, zvyšovat imunitu vitamíny. Chřipka se šíří kapénkovou infekcí, takže rizikové je pro okolí každé kýchání a kašel,“ řekl František Kotrba z Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje. A jaké jsou příznaky nástupu těžké formy chřipky?

 

- únava, bolest hlavy, svalů, kloubů, vysoké teploty, třesavka, pálení v hrdle, kašel a rýma – to vše zasáhne člověka souběžně. U jiných infekcí dýchacích cest není nástup tak rychlý a příznaky se neprojevují všechny najednou.

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

londynskypes ( 11. ledna 2013 12:54 )

gabi50 ( 11. ledna 2013 09:16 )

Ríkejte si co chcete, já osobně nedám na očkování proti chřipce dopustit. Nechávám se pravidelně očkovat už asi 15 let a jediný rok, kdy jsem se nedala (2009) jsem prasečí chřipku dostala a byla to taková soda, že už bych to podruhé tedy rozhodně zažít nechtěla. Nevím, jestli to u mne funguje jako "věř a víra tvá tě uzdraví", ale mne očkování spolehlivě ochránilo vždycky.

renataren ( 10. ledna 2013 21:13 )

Se divím, že zde není nějaká reklama na vakcínu proti chřipce... nechejte se očkovt proti mutujícímu viru !!! To může vymyslet jenom dobrý byznysmen a lidé s nechávají sračkou očkovat a očkovat... jenže ono to nezabírá... pročpak asi...

Zobrazit celou diskusi
Další videa