Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Bývalý šéf policie Lessy dostal podmínku: Za pomluvy a zneužití pravomoci

Pomluvy stály údajně i za odvoláním Lessyho z funkce policejního prezidenta
Pomluvy stály údajně i za odvoláním Lessyho z funkce policejního prezidenta  (Autor: Blesk - Zbyněk Pecák)
Autor: ČTK - 
4. ledna 2013
15:39

Bývalý policejní prezident Petr Lessy dostal osmiměsíční podmínku za pomluvu a zneužití pravomoci úřední osoby. Soud vinu Lessyho uznal v neveřejném zasedání v polovině prosince a vydal trestní příkaz, žalobce rozhodnutí s výší trestu obdržel teprve ve čtvrtek.

Protože šlo o nepravomocný výrok soudu, amnestie prezidenta Václava Klause se na tento případ nevztahuje. Někdejší šéf policie se svým odsouzením nesouhlasí, podle mluvčího soudu Romana Podlešáka podal proti verdiktu odpor. Hlavní líčení však zatím nařízeno nebylo. "Já se k dalšímu postupu zatím vyjadřovat nebudu," uvedl žalobce.

Lessy podle inspekce předal předloni v září své mluvčí dokumenty očerňující náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka s tím, aby je předala vybranému novináři. V deníku Právo pak uvedl, že jeden z obviněných údajných členů brněnského policejního gangu Rudolf Setvák zametal v minulosti jako pracovník inspekce oznámení na tehdejšího náměstka ředitele brněnské policie Vaňka. Řekl také, že o všem věděl i Vaňkův nadřízený Bedřich Koutný. Podle inspekce Lessy vědomě poskytl nepravdivé informace, které navíc získal v souvislosti s výkonem své funkce.

Bývalý šéf policie se hájí tím, že v den, kdy měl spáchat trestný čin, byl v Ostravě vyzvednout z nemocnice syna. Proto prý nemohl nikomu žádné dokumenty předat. Již dříve také uvedl, že jeho stíhání bylo jedinou cestou, jak se zbavit nepohodlného policejního prezidenta.

Lessy se brání také proti své výpovědi od policie. Podal proto proti rozhodnutí ministra vnitra Jana Kubiceho žalobu k soudu. Lessyho advokát Václav Láska se domnívá, že Kubiceho verdikt je nezákonný, a žádá soud o jeho zrušení. Nelíbí se mu například to, že ministr neprovedl vlastní šetření před Lessyho propuštěním, jak mu stanoví zákon. Také podle dřívějšího vyjádření odborářů z Unie bezpečnostních složek nemusel Kubice Lessyho vyhodit, ale mohl jej postavit mimo službu.

slay ( 4. ledna 2013 19:10 )

Byl vydán trestní příkaz, takže je to taková podmínka v úvozovkách. Jelikož si Lessy podal odpor, tak bude celou věc projednávat soud v hlavním líčení. Podle mě to bylo jenom takové gesto, jelikož muselo být všem jasné, že tento trestní příkaz neprojde a Lessy si proti němu podá odpor. Uvídíme, jak nakonec rozhodne soud.

xxyy ( 4. ledna 2013 18:46 )

Tím paktováním s komunistama se socdemáci parádně odkopali a ztratili tím skutečně pěknou řadu voličů a dobře jim tak kurrvám prodejnejm Lessy by si měl zkusit kriminál aspoň na rok hezky natvrdo. Sám nejlíp ví kolik lidí kvůli němu bručí nevině.

palko1961 ( 4. ledna 2013 17:19 )

Nebojte se pane Lessy. Jednou poslete fousateho taxikare do basy {a ne jen jeho}. Fandim vam.

andorea ( 4. ledna 2013 17:04 )

Stavět se mocným bylo vždy nebezpečné....

Zobrazit celou diskusi