Klaus vyhlásil amnestii: Trestu unikne Rolins, Trpišovský i Pomeje?!

Autor: map - 
1. 1. 2013
20:40

Ani první nástup do funkce, ani znovuzvolení a dokonce ani kulaté výročí listopadu 89. Nic z toho nepřimělo prezidenta Václava Klause k tomu, aby vyhlásil amnestii. Teď, když to má na Hradě už »za pár«, pustil tisíce vězňů.

U příležitosti 20. výročí vzniku samostatné ČR už dnes ti šťastnější vězni, kteří splní podmínky Klausovy amnestie, vyjdou na svobodu. Ve věznicích začali ihned zjišťovat, koho se to týká. Odhadovali, že na formalitách kolem propuštění amnestovaných vězňů budou pracovat celou noc. V amnestii mnozí vězni doufali spíš u příležitosti Klausova opuštění úřadu.

 

Dara Rolins (40) vyvázne!

Zpěvačka má štěstí. Ještě v srpnu byla odsouzena za to, že před dvěma roky srazila autem motocyklistu Jindřicha Rotrekla (†63) na 26 měsíců. Byla tedy dva měsíce nad limitem pro amnestii, která je dva roky. Začátkem prosince jí ale odvolací soud zmírnil trest na 18 měsíční podmínku. „Amnestie prezidenta Klause je pro mě velkým překvapením. Nikdy jsem o ni neusilovala ani o ni nežádala. Každopádně je to pozitivní zpráva do Nového roku,“ řekla Rolins Novému Času. Na Rolins se bude pohlížet tak, jakoby nikdy nebyla odsouzená!

Kdo další vyvázne?

Pirát Aleš Trpišovský: Odsouzený na dva roky s odkladem na čtyři roky za agresivní jízdu na dálnici D1

Producent Jiří Pomeje: Odsouzený pravomocně na 18 měsíců s odkladem na tři roky za poškozování věřitele

Fotbalista Tomáš Skuhravý: Odsouzený k dvouleté podmínce za podvod s autem

Fotbalový boss František Chvalovský: Jeho stíhání za podvod zhruba 1,5 miliardy korun se táhne už 12 let a Chvalovský není uprchlíkem

A kdo má smůlu?

Jiří Kajínek: Má příliš vysoký trest - doživotí za vraždy

Exhejtman David Rath: Zatím nebyl odsouzen, amnestie platí na tresti do 1. 1. 2013

Kmotr Roman Janoušek: Stejně jako Rath také zatím nebyl odsouzen

Řidič Tykadlo Roman Smetana: Jeden trest si už odseděl, dalsí bude teprve projednávat soud

Poslanci Vít Bárta a Jaroslav Škárka: Ani podmínka Bárty ani trest natvrdo Škárky zatím nejsou pravomocné

Heparinový vrah Petr Zelenka: Je odsouzen na doživotí za smrt pacientů

 

Na koho se amnestie vztahuje

 

- nepodmíněně odsouzení na nejvýš rok (tresty pravomocné před 1. lednem 2013)
- odsouzení k trestu maximálně 10 let pro ty, kterým už bylo nebo nejvýš letos bude 75 let
- odsouzení na nejvýš 36 měsíců, kteří už oslavili nebo v roce 2013 oslaví 70 let
- podmíněně odsouzení na méně než 2 roky nebo starší 70 let
- trestně stíhaní už víc než osm let, pokud zákoník stanovuje trest odnětí svobody na nejvýš 10 let (neplatí pro uprchlé stíhané osoby)
- odsouzení k obecně prospěšným pracem a k domácímu vězení.
- zmírňují se nepodmíněné tresty na nejvýš 24 měsíců (neplatí pro zločiny se smrtí nebo těžkou újmu na zdraví nebo za zločiny proti životu a zdraví, lidské důstojnosti v sexuální oblasti či rodině a dětem) – prominuty jsou s podmínou, že se odsouzení nedopustí trestného činu v době odpovídající lhůtě pro zahlazení odsouzení.

 

Tři Havlovy amnestie

 

Největší v historii – vězení opustilo 23 tisíc lidí (15 tisíc v ČR, zbytek na Slovensku) z celkem 31 tisíc uvězněných. Trest prominut těm, kteří měli sazbu do 2 až 3 let, těžší tresty se krátily na polovinu kromě vražd či znásilnění.

2. Havlova amnestie 1993
-Věznice opustilo jen asi 130 lidí

3. Havlova amnestie 1998
-Propuštěno bylo asi 930 lidí, vztahovala se na méně závažné trestné činy a na poprvé trestané.

Doporučujeme
pas.tel.ka ( 6. ledna 2013 09:11 )

Zajímalo by mě, kterej lobista se na tom napakoval. S kým je spřáhlej ten debilek. Lidi by ho měli zažalovat za to, že propustil i několikrát trestané lidi, kteří hned po propuštění zabíjeli. Zajímalo by mě, jestli se amnestie vztahuje i na činy, které se teprve projednávají a za které dotyčný ještě nebyl odsouzen. Rolins zabila člověka a je čistá, tož kurva kde to jsme???

mathony ( 6. ledna 2013 08:29 )

tomuto člověkovi který za svou prezidenskou karieru udělal ostudu už tolikrát asi v té palici přeskočilo že už nebude mocipán a měl by se léčit je to prostě chuj který si nezasloužínic jiného než kopanec do pr..le prezidenta by si měl čověk vážit ale tohoto krypla si dnes váží jen zloději ku..y a kamarádi co si už dostatečně nakradli a budou vysmáti styd se dacane a raděj chod kanálama !!!!!!!!!!!!!!!!!

vampirik ( 2. ledna 2013 22:02 )

Nevidí si ani trochu do huby,7 a 3/4 roku kritizuje Havla za jeho počin a nyní sám zcela exsceluje,když bude mít právo tě zastřelit taky to schálíš ty demokrate ??

vampirik ( 2. ledna 2013 21:53 )

nevyjímej z konextu

nemec111 ( 2. ledna 2013 18:48 )

Souhlas všema dvaceti!!! Je to opravdu ČŮRÁK první kategorie!!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa