Obhájili prvenství: V kouření trávy jsou mladí Češi první v EU!

Mladí Češi jsou v Evropě na špici v užívání marihuany
Autor: simao, ČTK - 
15. 11. 2012
12:58

VIDEO: Marihuanu dle průzkumů vyzkoušela téměř polovina Čechů ve věku 15 až 34 let a to Česku zajišťuje v Unii neslavné první místo. Zatímco se dospělí drží na špici žebříčků v pití piva, mladí si tak našli jinou oblast, ve které bojují o evropské vavříny.

"Já spíš myslim, že tady lidi málo hulej... hulení tady prostě zatím nemá vybudovanou tradici," říká známý herec Jiří Macháček v úspěšném filmu Samotáři.

Jenže nemá tak úplně pravdu. Omlouvá ho však to, že se snímek vysílal v roce 2000 a od té doby již česká mládež vykouřila mnoho jointů. V užívání konopí se dokonce zařadila na špičku v celé Evropské unii!

Vyplývá to ze zprávy Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) za rok 2012. Podle ní má zkušenost s marihuanou 49,3% hned mladých Čechů!

Ve věkové skupině 15-64 let má přitom v Unii nějakou zkušenost s konopím 80,5 milionu lidí, tedy asi 24%. V tomto ohledu však již ČR na předních místech nefiguruje.

Ze zprávy však také vychází jiné, mnohdy alarmující skutečnosti. V posledním desetiletí se nejčastěji užívanou stimulační drogou v EU stal kokain. Vyzkoušelo ho 15,5 milionu Evropanů (15-64 let). Asi 4 miliony lidí tak učinily v posledním roce. Největší rozšíření má tato droga v Dánsku, Irsku, Španělsku, Itálii a Británii.

Mezi mladými Čechy je obliba kokainu nízká, pouze 1,6% ve věku 15-34 let drogu někdy vyzkoušelo. Což je v Unii pro změnu páté nejnižší číslo.

Zpráva se však věnuje také metamfetaminu (pervitinu) a upozorňuje, že třebaže v Evropě je z historického pohledu jeho užívání nízké a omezuje se hlavně na ČR a Slovensko, šíří se tato droga v poslední době dál.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

inqizitor ( 16. listopadu 2012 01:45 )

ono záleží kolik kdo vyhulí, žejo člověk co si dá 5 desítek taky neni nebezpečnej, ale ten kdo zhulí denně gram skéra, tak je prostě magor, mam stim zkušenosti ze střední.. já sem hulit přestal v 3taku ostatní ne, 1 začal s tvrdym a je zavrenej za elpaso, druhyho vyhodili v 4taku za meškání, třetí dělal maturitu až napotřeti, práci mam z nich taky jedinej.. no čim to asi všecko bude

inqizitor ( 15. listopadu 2012 18:28 )

blbost, hulení vede ke schizofrenii a oddělení se od společnosti, špatné vnímání reality.. takovej člověk muže být stejně nebezpečnej jako ten co chlastá

aanitaa ( 15. listopadu 2012 18:08 )

porad me je milejsi , kdyz si nekdo zahuli na pohodu , nez nejakej vozralej agresivni ukydanej vozrala.jeste jsem nezazila cloveka ,ktery si da obcas speka aby byl agresivni

inqizitor ( 15. listopadu 2012 16:51 )

ale zas je normální se občas vylejt

anka ( 15. listopadu 2012 16:43 )

 normalni je nekourit....normalni je nebyt zavisly na cigaretach, trave, drogach, alkoholu....

Zobrazit celou diskusi
Další videa