Střelila starostu Vytopila ho hlavy, uřízla ji a dostala 15 let

Autor: Ondřej Požár - 
26. října 2012
13:20

Výstřih poodhalující ňadra na soudce nezabral! Za vraždu místostarosty Aleše Vytopila (†36) si erosenka Radka Pojerová (46) odpyká 15 let vězení. A její exmanžel Filip Onderka (38) půjde sedět na tři a půl roku za nadržování k vraždě.

Soudce Tomáš Kurfiřt zdůvodňuje rozsudek. Podle něj se trestní senát při rozhodování řídil hlavně získanými důkazy. „Obžalovaná označila místo, kde bylo pochováno tělo oběti bez hlavy. Také pachové stopy svědčí o tom, že měla v rukou pánskou tašku poškozeného Vytopila,“ uvedl předseda senátu.

Předseda senátu Tomáš Kurfiřt poukázal také na to, že na těle obžalovaného Onderky se nacházejí povýstřelové zplodiny a na jeho botách se nacházela půda, která se druhově shoduje se zeminou na místě pohřbení těla oběti v lese u Řeznovic na Brněnsku.

Svědci podle soudce nelhali a jejich výpovědi jsou věrohodné, když mluvili o dlouhodobě vyhrocených vztazích mezi obžalovanými, Vytopilem a jeho přítelkyní Pavlou Antalovou.

Video Soudce Tomáš Kurfiřt zdůvodňuje rozsudek. Podle něj se trestní senát při rozhodování řídil hlavně získanými důkazy. - Blesk - Ondřej Požár

„Citlivým bodem čtyřúhelníku byly finanční poměry obžalovaného a také péče o dítě svědkyně Antalové. Její výpověď byla nejdůležitější. Ona před vraždou ukončila vztah s obžalovaným Onderkou a navázala vztah s poškozeným Vytopilem,“ uvedla soudce.

Obžalovaní si podle něj už dva dny po vraždě opatřovali alibi u své brněnské sousedky Jarmily Nováčkové.

Video Soudce trestá exmanžele za vraždu a nadržování a vyměřuje jim tresty. - Blesk - Ondřej Požár

Soudce míní, že vražda se odehrála na náhlý popud, určitě nebyla plánovaná na místě, kde se v tu dobu pohybovalo hodně lidí.

„Výpověď obžalovaného Onderky je věrohodná a koresponduje s ostatními důkazy a tvoří s nimi uzavřený rámec,“ zdůvodnil rozsudek.

Onderka podle rozsudku den před vraždou nutil svědkyni Jarmilu Nováčkovou - jejich sousedku z Brna, aby vypověděla, že jí osudného 9. září 2011 opravoval pračku a televizi.

Přesto soudce tvrdí, že Pojerová nebyla pro Onderku osobou blízkou, což by ho vyvinilo z nadržování k vraždě. „Nežili spolu stále v jedné domácnosti. Mohli mít občasné sexuální styky a mohl u obžalované přespat, ale nesplnilo to znaky pro beztrestnost obžalovaného Onderky,“ vysvětlil soudce.

Podle něj sice není žádný přímý důkaz o vině Radky Pojerové, ale ostatní důkazy zase nesvědčí o tom, že by to její exmanžel na ni nějakým způsobem narafičil.

Podle něj sice není žádný přímý důkaz o vině Radky Pojerové, ale ostatní důkazy zase nesvědčí o tom, že by to její exmanžel na ni nějakým způsobem narafičil. „Důkazy ale svědčí o tom, že střílela obžalovaná. Byl to čin spáchaný z náhlé pohnutky. Oběma obžalovaným polehčilo, že přispěli k objasnění zločinu. Ten však útočil na lidský život, což je nepřijatelné a trestuhodné. Navíc to bylo z malicherné příčiny a následek byl fatální. O to víc nabývá zločin temnější a hrůznější charakter, když se aktéři činu prakticky neznali,“ uvedl předseda senátu.

Pojerová byla ohrožena sazbou 10 až 18 let, takže dostala trest v druhé polovině trestního rozsahu. Navíc obžalovaná podle soudce odpovídá za způsobenou škodu, proto musí rodině Vytopilových zaplatit přes 800 tisíc korun.

Žalobkyně se okamžitě odvolala. Onderka se vzdal práva odvolání, Onderková se odvolala.

U vraždy bylo Onderkovo dítě

Podle Eichlerové bylo u vraždy tehdy roční dítě Filipa Onderky. Na kočárku malé Míši se totiž našly biologické stopy Aleše Vytopila. "Obžalovaný mohl zavolat pomoc. Nezavolal! Naopak se s obžalovanou dohodl na odstranění těla, jemuž poté odřízli hlavu, aby tak zřejmě ztížili ztotožnění oběti. Ta byla podle znalců po výstřelu možná ještě v bezvědomí, takže vražda byla dokonána odřezáním hlavy,“

Vytopilův kamarád myslel, že vztah s Antalovou vychladne

U Soudu také vypovídal Pavel Chovanec, Vytopilův kamarád, který ho znal 16 let. Onderku zná z Alešova vyprávění  jako bývalého přítele Vytopilovy přítelkyně Pavly Antalové. S ní podle svědka začal chodit někdy loni v dubnu či květnu.

„Myslel jsem si, že tento vztah brzy vychladne. Viděli jsme se naposledy loni 4.září, vypadal sešlý. Říkal, že má starosti kvůli Pavle, že už to s ní není takové jako v době, kdy ji poznal. Popřel ale, že by se mu vrátily zažívací potíže, kterými trpěl v minulosti. A chtěl se od Pavly vrátit k manželce Silvii,“ sdělil svědek.

Vytopil chodil do bordelů

A potvrdil, že chodil v minulosti do nočních klubů za prostitutkami. V jednom z nich poznal i Pavlu Antalovou. V podstatě totéž pak dosvědčil i druhý svědek Jiří Smutný. „S Pavlou Antalovou zažil Aleš asi jinou domácnost než se Silvií. Zpočátku byl z Pavly nadšený, pak si ale stěžoval, že se vrátí zpátky k manželce,“ podotkl Vytopilův kamarád

Osudného 9. září měl jít Smutný s Vytopilem a Antalovou večer do kina. „Aleš měl však vypnutý mobil. To nikdy nedělal. Vždy zavolal zpět nebo na schůzku přišel. Bylo to divné,“ dodal svědek.

Blesk byl u soudu a kauzu sledoval online:

11:23 - „Pana Vytopila jsem v životě neviděla. Nezavraždila jsem ho! Neudělala jsem to, nevystřelila jsem po panu Vytopilovi. Zbraň jsem běžně nenosila, nevím, co k tomu víc říct,“ řekla v závěrečné řeči Radka Pojerová.

11:13 - „Přišel o život člověk, je mi to líto, nemohl jsem tomu zabránit. Rodina Vytopilových přišla o syna a malá Míša přišla o otce a o mužský element ve svém životě,“ uvedl Filip Onderka.

11:06 - Motivem vraždy určitě podle obhájkyně nebyla touha Radky Pojerové po dítěti. To vyvodili pouze znalci z oboru psychologie z testů.

Advokátka zpochybnila i to, že se střílelo ze zbraně obžalované.

11:03 - Zdůraznila, že obžalovaná tvrdí, že na schůzce v Mariánském údolí v Brně nebyla, protože hlídala Onderkovu dcerku.

10:59 - Podle obhájkyně Pojerové neexistuje proti obžalované ucelený řetězec důkazů. Obžalovaná mohla být spokojená, že Pavla Antalová má Vytopila a ona získala zpět svého bývalého muže Onderku.

10:53 - Ten se podle advokáta nedopustil vraždy, ale naplnil skutkovou podstatu trestného činu nadržování blízké osobě. Proto navrhl zprostit ho viny z vraždy s tím, že jeho nadržování není trestné.

10:45 - "Inženýr Vytopil byl podle mého názoru mrtvý hned po výstřelu. Jako zvolené místo vraždy je Mariánské údolí absurdní, tehdy tam byla spousta lidí. Není pravděpodobné, že by klient jako vyučený kuchař vzal na uříznutí hlavy člověka malý keramický nožík na ovoce, který je křehký a našel se v kapse kočárku jeho malé dcery. Můj klient neměl důvod vraždit člověka, který mohl vyřešit jeho finanční problémy. Vraždu spáchala obžalovaná, která u sebe nosila zbraň a reagovala tak na poznámku inženýra Vytopila," uvedl obhájce Filipa Onderky.

10:41 - Podle něj není obžalovaný bezcitný (anetický). Navíc jen on popsal, jak se vražda v Mariánském údolí odehrála. A neprokázalo se, že by lhal.

10:35 - Zmocněnec rodiny Vytopilových navrhl, aby obžalovaní zaplatili odškodné přes 800 tisíc korun.

Obhájce Filipa Onderky tvrdí, že jeho klient vraždu nespáchal. "Kdo z mužů by se postavil své bývalé ženě, která má v kabelce devítku berettu a právě popravila muže?" uvedl advokát.

10:32 - Obžalovaná ukázala policii, kde se nachází tělo zastřeleného místostarosty Vytopila. S policií spolupracoval i obžalovaný, který označil osobu střelce. "Vražda byla spáchána z malicherných důvodů. Navrhuji tresty nad polovinou trestní sazby," uvedla prokurátorka. Navrhla tedy tresty kolem 15 let nejtvrdšího žaláře.

10:25 - Státní zástupkyně také uvedla, že na pánské tašce zastřeleného politika se našly pachové stopy obžalovaných. To svědčí o tom, že je měli u sebe! Podle žalobkyně spáchali vraždu místostarosty oba obžalovaní jako spolupachatelé.

10:20 - Podle Eichlerové bylo u vraždy tehdy roční dítě Filipa Onderky. Na kočárku malé Míši se totiž našly biologické stopy Aleše Vytopila. "Obžalovaný mohl zavolat pomoc. Nezavolal! Naopak se s obžalovanou dohodl na odstranění těla, jemuž poté odřízli hlavu, aby tak zřejmě ztížili ztotožnění oběti. Ta byla podle znalců po výstřelu možná ještě v bezvědomí, takže vražda byla dokonána odřezáním hlavy," zdůraznila žalobkyně.

10:16 - Onderka podle žalobkyně vylákal Vytopila na odlehlé místo v Brně a nechtěl, aby Antalová věděla o dalších obchodních transakcích s místostarostou. "Obžalovaný na tuto schůzku tlačil," uvedla státní zástupkyně.

10:05 - Žalobkyně Iveta Eichlerová shrnula stručně skutek, z něhož viní oba obžalované. Podle ní se Filip Onderka dostal do finančních potíží s provozováním dvou hospod v Hrotovicích. Proto uvítal, když se Vytopil v obou podnicích angažoval s bývalou přítelkyní Pavlou Antalovou, s níž má obžalovaný dítě.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

mirabelka43 ( 26. října 2012 18:23 )

lunatic ( 26. října 2012 17:09 )

Jen abych byl objektivní - tato paní si může i po odpykání části trestu podat žádost o podmínečné propuštění - to Viktor Kožený asi neudělá,protože verdikt Nejvyššího soudu ignoroval a chodí si dál na svobodě;ještě,že tu justici máme

decathlonova-matka ( 26. října 2012 16:15 )

myslím,že pan soudce Kuřbuřt,dostatečně nezohlednil námahu obžalované, při demontáži hlavy pana místostarosty,keramickým nožíkem Doufejme ,že odvolací soud toto pochybení napraví,a uloží jí pouze podmínečný trest

boball ( 26. října 2012 15:21 )

No,jo prostě pro dvě hurvy ztratil docela hlavu

marie60 ( 26. října 2012 15:01 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud