Řidiče Tykadla sebrala policie: Zatkli ho, než dorazil za Nečasem
Autobusák Roman Smetana z Olomouce, který v roce 2010 namaloval politikům na předvolebních plakátech tykadla, nenastoupil opět do vězení. Včera se chtěl nechat chytit za účasti médií a přítomnosti premiéra Petra Nečase ve volební místnosti v Rožnově pod Radhoštěm. To mu ale nevyšlo.
Smetana dával v minulých dnech ve známost, že má představu, při jaké příležitosti se nechá dopadnout, ale nemůže to zatím sdělit. „Bude to každopádně do pátku, aby tato událost nějakým způsobem zasáhla do voleb,“ psal na facebooku. Podle zjištění Blesku se v pátek vypravil do Rožnova pod Radhoštěm, kde chtěl vyčkat, až přijede v 21.30 volit do svého bydliště premiér Petr Nečas. Sbalit se chtěl zřejmě nechat za přítomnosti novinářů přímo ve volební místnosti ZŠ. Představy mu ale nevyšly.
Ve městě bylo více policejních vozů v akci než kdy jindy. Policisté monitorovali i školu. Když se Smetana procházel před dvacátou hodinou po městě, policejní hlídka ho zastavila. Dobrovolně se s ní vypravil na služebnu. Na obvodním oddělení strávil čas do nočních hodin. Zatčen však nebyl.
"Zadrželi jsme pana Smetanu v blízkosti obvodního oddělení rožnovské policie. Obdrželi jsme totiž žádost z Prahy a položili mu několik otázek kvůli tomu, že pan Smetana je podezřelý z maření výkonu úředního rozhodnutí. S policisty šel dobrovolně a po výslechu byl propuštěn," řekla zlínská policejní mluvčí Jana Macalíková.
Až skončily volby, byl propuštěn. Policie Smetanu nemohla zadržet a dodat do výkonu trestu. "Neměli jsme příkaz k zatčení," dodala Macalíková. Příkaz k dodání do výkonu trestu musí vydat soud.
Kauza řidiče Tykadlo
Roman Smetana jako řidič olomouckého dopravního podniku pokreslil v roce 2010 předvolební plakáty na autobusech. Nejvíce jich patřilo ODS, která žádala náhradu škody přes 15 tisíc korun. Okresní soud v Olomouci Smetanovi uložil škodu uhradit a odpracovat 100 dní obecně prospěšných prací. Smetana straně 15.667 korun uhradil. Odmítl však vykonat soudem uložené veřejně prospěšné práce a za to byl odsouzený na 100 dní vězení. Do věznice nenastoupil. Sám jako hledaný se nakonec policii přihlásil, skončil ve vězení, ale kvůli stížnosti ministra spravedlnosti byl propuštěný. Stížnost však na konci srpna Nejvyšší soud v Brně zamítl a Smetana si musí odpykat ještě 67 dní.
„Blaze tomu, kdo stále věří v mou nápravu, a moudrý jest ten, kdo o tom pochybuje,“ uvedl Smetana na facebooku. Podle jeho slov nic špatného, pro co by měl být vězněn, neprovedl, není nijak nebezpečný, izolovat ho od zbytku společnosti netřeba.
Přístup vládních stran k řešení kauz ve vlastních řadách se odrazil také ve volbách. Lidé snesou hodně, ale co je moc, toho je příliš. Ani kauza Rath jim nepomohla. Poslední kapkou před volbami bylo propuštění zloděje Dalíka. Je to až s podivem, že na pravicové zloděje se nikdy nenajdou dostatečné důkazy, aby mohli zůstat ve vězení. Lidé tohle všechno vidí a nejsou hloupí. Pravicová moc dovede umlčet akorát šikulku, co znesvěcuje jejich volební plakáty. Kdyby byli odsouzeni všichni zloději a tuneláři, nemusel by se vyhlasovat úsporný program. Ale to všechno je jenom kdyby.... co si vláda sama nadrobila, to teď za ní musí uhradit všichni. Nejlépe, když se prů-s-er rozmělní tak, že za něj mohou prakticky všichni.