Obyvatelé Jeseníku v petici prosí: Nezavírejte nám porodnici!

Jesenické porodnici hrozí zánik. (Ilustrační foto)
Autor: INT, lm - 
9. října 2012
23:07

Jesenická nemocnice oznámila záměr uzavřít koncem roku porodnici a další oddělení kvůli nedostatku financí. Zoufalí obyvatelé oblasti se snaží zvrátit rozhodnutí prostřednictvím petice určené ministerstvu zdravotnictví. Petici proti uzavření dětského a novorozeneckého oddělení k prosinci roku 2012 podepsalo už přes 600 obyvatel!

„Nedokážeme si představit, jak by byla zajištěna adekvátní zdravotní péče pro těhotné a rodící ženy a naše děti. Jesenicko je díky nepříliš jednoduché dostupnosti velmi specifický kraj. Nemůžeme být trestáni za to, že jsme se tu rozhodli žít a pracovat," píše se na úvod petice adresované ministerstvu zdravotnictví, která vznikla iniciativou obyvatel Jesenicka.

Vedení Jesenické nemocnice oznámilo v říjnu záměr uzavřít porodnici k prosinci 2012. Důvodem jsou především finance. Zařízení chybí peníze a porodnice společně s novorozeneckým a dětským oddělením jsou pro ně ztrátové. Celková ztráta nemocnice za minulý rok činila přes 12 milionů korun. "Bez vícezdrojového jinde běžného financování nemocnici provozovat nejde," píše se v tiskovém prohlášení nemocnice k uzavření porodnice. Představitelé nemocnice vidí problém také v nulové součinnosti s Olomouckým krajem, ministerstvem zdravotnictví, zdravotními pojišťovnami i samotnými obcemi.

V případě zavření porodnice by rodičky musely do porodnice v Šumperku, nebo v Krnově. Obě jsou ale vzdáleny přibližně 50 kilometrů od Jeseníku, navíc silnice vedou v některých úsecích skrz hory. "Nedovedu si představit, že rodičky budou přejíždět Červenohorské sedlo a vysvětlovat miminku, že musí počkat, je to šílené a krok do středověku," píše Magdalena Kopecká z Jeseníku v diskuzi pod peticí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

labirintoa ( 10. října 2012 06:30 )

No je to šílené! Nemám snad ani komentář. Co si ještě necháme líbit!?!

an.manchester ( 10. října 2012 04:22 )

no jste to nepochopili jeste? to je pouze zacatek..to je cesta za prvorepublikovy kapitalismus, panu Kalouskovi je totalne jedno, zcela...jak se budete mit,vlade na vas nezalezi tak to na me pusobi., proste dle nich je cil sebrat vsechno., co jde., dokud nebudete uplne na dne, pak pochopite, ze je pozde jedine stavka dlouha a dosazeni nove lidske vlady co bude i socialne orientovana i trzne..a otevirat nova okna, ne zavirat vse co jde.. , ja byt na vasem miste, nebudu rodit deti muzum, co piji, co se staraji jen o sebe, nebudu rodit deti jako otroky teto vlady..co jineho z nich bude nez bezpravni otroci od vyplaty k vyplate a to je lepsi varianta?

seminar ( 10. října 2012 00:37 )

To je hanba tato zlodejska vlada.My(obcane CR)my po nich chlebem a oni po Nas kamenem,proto Nas to tolik boli,to jejich zvoleni.

abvydavatelstvi ( 9. října 2012 23:48 )

Ať politici vrátí co nakradli a budou peníze na všechno .... můžou se stydět ... tak zacházet s lidmi ... také žiji v horách život je tam krásný ale tvrdý ....

bome ( 9. října 2012 23:25 )

A jsme u toho, proc by obyvatele meli prosi!?? Snad ba se meli zeptat obyvatel jsestli ji mohou zavrit a ne ji zavrit a oni prosit, to je zvracenost voleni politici si po zvoleni delaji co chteji i kdyz jsou placeni z dani obcanu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud