Nevídané mučení vězňů: Znásilňovali je pendreky a násadami od košťat

Lidé v Gruzii protestují pro praxi ve vězeních, kde dozorci bijí a znásilňují trestance
Autor: simao, ČTK - 
25. 9. 2012
17:33

Aféra s údajným týráním vězňů vyvolala v Gruzii vášnivé debaty. A padaly i hlavy - stála totiž místo hned dva ministry. V tamních vězeních prý totiž docházelo k mučení a znásilňování vězňů ze strany bachařů, kteří si své počínání dokonce i natočili.

Minulý týden propukl v Gruzii skandál nebývalých rozměrů. Vyvolalo jej video z vězení v Gldani. Dozorci na něm krutě bijí vězně a znásilňují je pomocí pendreků a násad od košťat!

Dnes se ozvalo gruzínskému ombudsmanovi 500 vězňů z káznice v obci Ksani - i u nich prý dochází k mučení, nejčastěji pomocí elektrošoků. A bachaři prý již takto zabili jednoho z vězňů.

Aféra už nabyla takových rozměrů, že vedla k pádu dvou ministrů (ministra vnitra a ministryně, zodpovědné za vězeňský systém) a prakticky celého vedení vězeňské správy. "Cítím morální a politickou odpovědnost za to, že jsme nebyli s to zabránit tak hrůzné praxi," sdělil při svém odchodu gruzínský ministr vnitra Achalaja.

Autor videa zmizel do Bruselu, v Gruzii zuří předvolební boj

Celá kauza přilila olej do ohně gruzínského předvolebního boje. Na začátku října se totiž chystají parlamentní volby a svou většinu bude obhajovat vládní strana prezidenta Saakašviliho. Jeho hlavním soupeřem je vlivný miliardář Ivanišvili. Právě jeho někteří podezřívají z rozdmýchání obří vězeňské kauzy.

Video se znásilňováním ve vězeňských celách přitom pořídil jistý Vladimir Bedukadze, bývalý vězeňský dozorce. Ten v obavách o svůj život raději uprchl do Bruselu, kde požádal o politický azyl. Státní prokuratura ho obviňuje, že obrázky záměrně zinscenoval na politickou objednávku...

Na internetu se objevilo video krutého zacházení s gruzínskými vězni. A vyvolalo pořádný skandál!Na internetu se objevilo video krutého zacházení s gruzínskými vězni. A vyvolalo pořádný skandál! | 

Proti událostem v Gruzii však protestují již i Rusové, kteří se cítí být stavem lidských práv u svého souseda značně pohoršeni. "Ty šokující záběry vzbuzují pochybnosti, zdali je Gruzie schopná ochránit své občany či dostát mezinárodním konvencím," nechal se slyšet zmocněnec ruského ministerstva zahraničí pro lidská práva Konstantin Dolgov.

"Osobně zaručuji, že mučení a činy ohrožující lidskou důstojnost budou z vězeňského systému odstraněny," zareagoval gruzínský premiér Merabišvili.

Doporučujeme
petrolin ( 25. září 2012 21:52 )

Úlety pana knížete.Že si plete i/y,to se dalo po jeho řečnických výkonech čekat,že si plete Sýrii s Jordánskem to je u ministra zahraničí na pováženou.Katastrofou je,že tento bijec za lidská práva v Číně a okolí má za svého oblíbence gruzínského presidenta Sakašviliho.Nebývalé úsilí věnuje přijetí Gruzie do Nato.Na jednoho ministra je těch přehmatů dost dost.Takových je však ve vládě většina.Holt,vůl zůstane volem a pařez pařezem.

bejsbolman ( 25. září 2012 20:47 )

jaktože neprotestují pravdoláskaři z USA,jakto že nevyhrožují nálety a bombami,mírutvorci?o lidská práva jim přece jde na prvním místě.

smrk ( 25. září 2012 19:01 )

Sááákašvili to zahraje do kouta, jako naše vláda své p.r.ů.s.e.r.y. Je to jedna verbež

starypes ( 25. září 2012 18:52 )

Víte vy pitomci v Plesku, co to je znásilnění. Jestli ne, tak nepište kraviny.

lukreciaborgia ( 25. září 2012 17:59 )

Jo,jo i v Gruzii je před volbami.My tu máme vymyšlené "masové vrahy" v Gruzii znásilňovače.Ale všimli jste si škrábalové v redakci,že tam 2 ministři odstoupili??,A co tady?Nechcete se zeptat hned na titulní stránce??

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud