Zemřel vědec Antonín Holý (†75): Světu dal léky na AIDS

Zemřel český vědec světového významu Antonín Holý. Bylo mu 75 let  (Autor: Archiv Blesk)
Autor: šim, ČTK - 
17. července 2012
09:29

Díky jeho preparátům se lečí miliony lidí po celém světě. Vymyslel léky, které zmírňují projevy smrtící nemoci AIDS. Antonín Holý zemřel v pondělí ve věku 75 let.

Antonín Holý vyvinul látky, které jsou součástí nejúčinnějších a zároveň dostupných léků proti AIDS, viru pravých neštovic, pásového oparu, virového zánětu oční sliznice a proti virové hepatitidě typu B. Lék Viread, který vznikl na základě jeho patentu, je v současnostni nejúčinnější lék proti AIDS na trhu.

Zprávu o jeho úmrtí oznámil Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd, kde Holý desítky let pracoval.

"Věda vyžaduje opravdu hodně práce," říkal o své profesi Holý, který by 1. září oslavil 76 narozeniny. Cítil se být především vědeckým pracovníkem, a to i v době, kdy byl ředitelem ústavu. "Osobně bych v jiné instituci než v Akademii věd těžko pokročil ve své práci až tam, kde jsem dnes," řekl před lety, kdy slavil úspěch za úspěchem.

Do Ústav organické chemie a biochemie Holý nastoupil v roce 1960 s červeným diplomem za chemii z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Jako začínající vědec po třech letech přešel do nové laboratoře chemie nukleových kyselin, kterou pak dvacet let vedl.

Za osudové je možné označit setkání profesora Holého s mladým belgickým virologem Erikem de Clercqem z univerzity v Lovani v roce 1976, které zahájilo mimořádně produktivní spolupráci na nové skupině potenciálních antivirotik.

Badatelé se zaměřili na skupinu takzvaných acyklických fosfonátů nukleosidů. Hned několik látek se jim povedlo přivést úspěšně do formy léků ve spolupráci s farmaceutickým partnerem v USA, s firmou Gilead Sciences (Vistide, Hepsera, Viread, Truvada, Atripla).

Holý dokázal preparáty nejen připravovat, ale také získat partnery pro jejich biologické testování a firmy pro přípravu a výrobu léků. Preparáty se tak staly základem pro moderní léčbu mnoha závažných onemocnění.

cestovatel12 ( 17. července 2012 12:52 )

Ano to je velmi, velmi smutné pan profesor Holý pro tuto zemi něco udělal a nejen pro naší zemi pro celý svět. Čest jeho památce. Ale až začnete odcházet vy co si říkáte vládní garnitůra tak po vás neštěkne ani pes. Natož nějaká úcta do pekla s vámi bando zlodějů.

jikar ( 17. července 2012 11:35 )

Nedávno byl o panu profesorovi pořad na Čt 1.

jaramila ( 17. července 2012 11:18 )

jaramila ( 17. července 2012 11:17 )

Takovým lidem máš dávat, Kalousku, odměnu!

jikar ( 17. července 2012 10:39 )

Ono se píše o těchto lidech. To nesmíte číst tento škvár, ale seriozní tisk!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud