Imunitní výbor jednal o Parkanové: Chce přítup ke spisu

Fotografie
 (Autor: internal)
Autor: ČTK, ljšk - 
20. června 2012
10:39

Členové mandátového a imunitního výboru při svém vstupu do funkce určitě netušili, kolik práce je letos bude čekat. Po kauze Rath byla dnes na řadě žádost o vydání místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové (TOP 09). K rozhodnutí ale dojde až v červenci.

Sněmovní mandátový a imunitní výbor si dnes vyžádal další informace k případu bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09), kterou chce policie stíhat kvůli nákupu vojenských armádních letadel CASA. Nynější místopředsedkyni sněmovny Parkanovou zve výbor na další jednání příští středu, aby mohla vysvětlit své stanovisko, řekl novinářům jeho předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Od policie chce výbor vyšetřovací spis, od úřadu vlády a ministerstev si vyžádal stanoviska Evropské komise a informace o obvyklé praxi při nákupu vojenské techniky a od Nejvyššího kontrolního úřadu závěr prověrky pořizování armádního materiálu, která se týkala i letounů CASA.

"Předpokládám, že výbor dokončí své jednání nejpozději na začátku červencové schůze sněmovny," uvedl Sobotka. Výbor vydává poslancům jen doporučení, o vydání člena sněmovny se rozhoduje na plénu.

Dnešního jednání se chtěla účastnit poslankyně Jana Černochová (ODS). Členové výboru její účast ale v hlasování neodsouhlasili. Černochová to považuje za "naprosto skandální". "Ze zákona, z ústavy mám právo vykonávat mandát samostatně," řekla novinářům. Podle Sobotky nebývá obvyklé, aby se neveřejného jednání výboru účastnili i jiní poslanci. Člen výboru a předseda VV Radek John poznamenal, že o účast má zájem dalších 180 poslanců. "Jsem pro udělat uzavřené jednání sněmovny," navrhoval.

Policie podezřívá Parkanovou ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Nenechala zpracovat znalecký posudek k ověření ceny letounů. Státu údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Částka je rozdíl mezi kupní cenou a znaleckým odhadem, který byl vypracován později.

Parkanová tvrdí, že povinnost zadat externí znalecký posudek nevyplývá z žádného právního předpisu a odmítá, že by vládu uvedla v omyl. Ministerstvo obrany uvedlo, že jeho pracovníci vypracovali na nákup letounů CASA marketinkovou studii, jak je v těchto případech obvyklé.

Za Parkanovou se postavily špičky TOP 09. Opozice naopak žádá, aby rezignovala.

henes ( 20. června 2012 23:02 )

Sakra Ráth musí bejt pořádně nas.ranej. Byl bych pro nevydání a Ráth by začal snad mluvit.

honza1965 ( 20. června 2012 22:49 )

Uhýbat umíš. To se musí nechat. Ale co jiného ti taky zbejvá, když jinak nic neumíš a neznáš odpověď na žádnou mojí otázku.

maximillian ( 20. června 2012 22:15 )

Bionic Woman

honza1965 ( 20. června 2012 22:13 )

Ty ani nemáš tušení v čem byl problém, viď? Ani nemáš tušení o tom, že už byl odstraněn a že letadla už jsou způsobilá účastnit se i společných akcí s NATO. Jejich mírovému využití nic nikdy nebránilo a vlastně i akcí s NATO se účastnily stroje jiných zemí u kterých byl stejný "problém" a nikomu to nevadilo. Ono totiž šlo v podstatě jenom o byrokracii a uměle vytvořený problém jehož kořeny pravděpodobně sahaj až do doby, kdy Štefko napsal tu podivnou zprávu a přitom se sám plácal v aféře černých fondů ve který mu Parkanová pěkně vymáchala hubu.

honza1965 ( 20. června 2012 21:10 )

Co tady z toho nesplňuje požadavky specifikované AČR? Nebude spíš problém v tom, že zprávu psal BÝVALÝ náčelník? CASA C-295M Dvoumotorový turbovrtulový taktický transportní letoun pro krátké a střední vzdálenosti pro přepravu osob a materiálu. AČR přebrala od výrobce čtyři letouny v roce 2010. Přepravní kapacita letounu C-295M pro AČR činí až 66 osob nebo 66/46 výsadkářů s plnou výzbrojí. Letoun je možné velmi rychle upravit pro leteckou přepravu, případně evakuaci zraněných a nemocných na 24 nosítkách s odborným lékařským doprovodem. Maximální dolet stroje přesahuje 5,5 tisíce kilometrů, jsou schopné operovat i z nezpevněných ploch a jsou vybaveny systémem pasivní a aktivní ochrany. V přepravním prostoru o celkovém objemu 46,9 m3 je možné přepravovat náklad na paletách o hmotnosti až 9,25 tuny – s tímto nákladem uletí 1,2 tisíce kilometrů. S nákladem 6000 kg činí taktický dolet letounu přibližně 3,9 tisíc kilometrů. Základní takticko technická data letounu CASA C-295M Délka: 24,5 m Rozpětí křídel: 25,81 m Výška: 8,66 m Maximální rychlost 576 km/hod. Maximální vzletová hmotnost: 23 200 kg Cestovní rychlost: 480 km/hod. Dolet bez zatížení: 5 630 km Praktický dostup: 9 150 m Motor: 2x Pratt & Whitney – PW127G Hamilton Sundstrand 568F-5 o výkonu 2x 1 972 kW Osádka: 2 osoby Užitečné zatížení: 9 250 kg Přepravní kapacita: 66 vojáků nebo 66/46 výsadkářů nebo 46 cestujících v "economy" verzi nebo 24 lehátek pro zraněné ve verzi MEDEVAC - zdravotnická evakuace, nebo 1 jednotka intenzivní péče ve verzi MEDEVAC (PTU - Patient Transport Unit) a 12 lehátek

Zobrazit celou diskusi