Šílení schizofrenici: Andrejka (†1), Alešek (†5) a další nemuseli zemřít?

Nebezpeční schizofrenici: Monika (vlevo) zabila malou Andrejku (†1), Robert (vpravo) ubil dřevěnou tyčí Aleška (†5). A tímto nožem zavraždil vraždil schizofrenik v Králících své rodiče  (Autor: Archiv Blesku)
Autor: Jaroslav Šimáček - 
15. června 2012
19:19

Vraždili ve stejnou dobu, pouhých 20 kilometrů od sebe. Jejich oběťmi se stali pětiletý Alešek a postarší rodiče. Dvojice vrahů, kteří se shodně léčili na psychiatrii, skončila v brněnské vazební věznici. Nebezpečných šílenců je však mezi námi nejspíš mnohem víc. Jen od začátku roku zabili 4 lidi, mj. teprve roční Andrejku, a další zranili. Dalo se těmto tragédiím předejít?

Jedna z prvních vražd letošního roku se odehrála na Frýdecko-Místecku. Vyšinutá Monika K. (40) tehdy s nožem v ruce napadla svou sousedku, která tělem bránila malou vnučku Andrejku (†1). Ta však útok nepřežila.

Jiný psychicky narušený muž v Otrokovicích tyranizoval své sousedy, několikrát jim úmyslně vytopil barák, pokřikoval na ně sprosťárny a kdy že se ho začali lidé bát a zavolali policii, napadl zasahujícího policistu. "Psychicky nemocný muž ho ohrožoval sekyrou," popsala situaci policejní mluvčí Bartíková a hájila tím policistu, který muže zastřelil.

Podobných hrůz a dramat se však od té doby stalo víc. A kromě děsu mají ještě jednoho společného jmenovatele - psychickou nemoc. Konkrétně schizofrenii.

Vychovatelka bránila děti ve škole, útočnici hrozí 20 let

Pořádné drama si prožili i v havířovské základní škole. Během obědů vstoupila do školní jídelny a pobodala vychovatelku další šílená žena (24). A jako rukojmí si vzala malou holčičku (7), kterou zachránilo až policejní komando pomocí dělbuchů a dýmovnic. K tragédii zde také mnoho nechybělo.

Schizofrenička byla hospitalizována na Psychiatrické léčebně v Opavě a hrozí jí výjimečný trest 20 let. "Byla obviněna ze spáchání zvlášť závažného zločinu braní rukojmí a z vraždy ve stadiu pokusu,“ potvrdila Blesku krajská policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Vražda Aleška a rodičů: Společným jmenovatelem schizofrenie

Okresní soud v Hradci Králové nyní řešil dva další hrůzné případy. Oba šílenci útočili ve stejný den, pouhých 20 kilometrů od sebe. Oba nyní sedí ve vazební věznici v Brně-Bohunicích.

Robert L. zabil v Jablonné nad Orlicí pětiletého Aleška - umlátil ho dřevěnou tyčí. Dříve se prý na schizofrenii léčil, jenže pak s léčbou přestal. A o tom, že by byl kluk mrtvý, nyní vlastně ani neví. Policistům unikal čtyři hodiny, než ho zadrželi na chatě jeho známého. 

Jaroslav Š. vraždil doma - v Králíkách ubodal své rodiče. "Ten důvod, co se včera stalo, to bylo vyprovokváno všemi vládami i aliancí NATO," sdělil psychicky narušenýmuž do televizních kamer. Mrtvou matku (†61) zastlal do peřin, otce (†64) chtěl spálit. Na vraždu upozornil policii svědek, který šílence spatřil, jak manipuluje s mrtvým tělem na zahradě.

I králický vrah trpí schizofrenií a tamní obyvatelé tvrdí, že bral navíc drogy a pil hodně alkoholu. Kvůli své nemoci nikde nepracoval. Byl často vídán na procházkách se svým psem. Toho údajně zabil také.

Šlo incidentům předejít?

"Obávám se, že riziku podobného útoku se nevyhneme nikdy. Schizofrenikovi můžeme nařídit léčení, ale pokud lékař vyloženě nevidí indicie toho, že by pacient mohl ublížit sobě nebo jiným, tak ho nelze násilím hospitalizovat," sdělil Mladé frontě doktor Zdeněk Mrozek, viceprezident České lékařské komory.

Jak je však patrné, současná léčba schizofrenie není zcela účinná. Nejnebezpečnější jsou prý především paranoidní schizofrenici - ti, kteří slyší hlasy a ty jim něco radí. Často je nabádají ke zrůdným činům, což můžeme vídat třeba ve filmových hororech. Tohle je však krutá realita. Schizofrenie může být pořádně nebezpečná.

Jenže při léčbě psychicky nemocných je problém v tom, že zatímco dříve byly pravidelné kontroly propuštěných pacientů povinností, nyní již povinné nejsou, a tak lze často jen těžko zjistit stav nemocných.

Ministerstvo zdravotnictví však prý chystá reformu psychiatrické péče - za peníze z Bruselu. Tak snad v tomto případě nezbabrá čerpání dotací od EU, jako se tomu stalo na jiných ministerstvech, a dotáhne reformu do zdárného konce. Situace kolem psychicky nemocných spoluobčanů, kteří mohou být nebezpeční svému okolí, začíná být totiž alarmující.

londynskypes ( 16. června 2012 10:16 )

tihle idioti zaslouží smrt!

londynskypes ( 16. června 2012 06:39 )

ja bych ji doma ztřískal a vyhodil ji na ulici!

hazha ( 16. června 2012 00:08 )

asi bychom měli pár schizofreniků poslat do směnovny místo do léčebny

kacota ( 15. června 2012 21:13 )

Ja mám pocit, že zopár kusov by sa našlo aj tu na diskusiách..Niektorí agresori si menia nicky - takí Bleskoví Dr. Jekyll a Mr. Hyde

budybad ( 15. června 2012 20:55 )

Ma znama ma dceru trpici schizofrenii. Neexistuje dovolani se nejake pomoci. Dcera neni zbavena svepravnosti a tak bere duchod sama, v zapeti ho propije, prasky nebere a kdyz ji matka nuti tak je agresivni.Kdyz zavola na ni policii nemuzou nic delat, jedine az kdyz tece krev.Krome toho tato nemocna osoba rodi jedno dite za druhym, a protoze odmita jako rodic adopci, o deti se stara stat, cili jsou v domove. Nikdy ani matka co se o ni stara, ani sousede nevedi co se muze stat kazdou minutu.Tito nemocni odmitaji lecbu a myslim ze kdyby byli v ustave , leky by do nich dostavali pravidelne, a pak by pripadu napadeni ubylo. Alespon po prvnim pripade agresivity by se tito lide nemeli pohybovat volne.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud