Smutné výročí: 70 let od masakru v Lidicích. Ze třídy přežily jen Anička a Marie

Autor: ČTK, simao - 
10. 6. 2012
05:00

Nikdo z nich nevěděl, že pro takřka celou třídu je to poslední léto. 10. června 1942 Němci odvetou za atentát na zastupujícího říšského protektora Heydricha zmasakrovali Lidice. Dnes je to právě 70 let, co od této smutné události uteklo. A do Lidic se sjeli lidé ze širokého okolí, uctít památku obětí nacismu.

173 mužů starších patnácti let zastřelili, dalších 26 dalších lidí popravili v Kobylisích 16.června. To je bilance nacistických zvěrstev při zásahu v Lidicích v červnu 1942. Došlo však i na děti...

70 let od těchto hrůz uplynulo právě dnes, a tak se do Lidic k pietnímu aktu sjeli lidé ze širokého okolí. U hromadného hrobu popravených mužů se sešli pamětníci i politici.

Promluvil třeba premiér Petr Nečas. "Smrt obyvatel Lidic otevřela mezinárodnímu společenství oči a vyjevila zvířecí podstatu nacismu," sdělil ve svém proslovu. Veřejnou modlitbu pak přednesl kardinál Dominik Duka. Na lidické mrtvé vzpomínaly na místě stovky lidí. Mezi oběťmi přitom byly i děti...

"Lidické děti, jejich rodiče a prarodiče byli těmi, kdo v důsledku pomohli nacisty porazit," pronesla se smutkem v hlase, ale i patrnou úctou předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Lidické děti: Ze třídy přežily jen Anička a Marie

Tahle třídní fotografie vznikla nedlouho před tragédií. V červnu 1942 ji pořídil neznámý autor přímo v Lidicích. Je na ní jedna ze tříd zdejší školy. Kluci pomíchaní s děvčaty, někteří v botách, jiní bez nich. Vždyť už bylo skoro léto...

V Lidicích žilo celkem 105 dětí, včetně těch na fotografii. Němci je všechny odvezli na gestapo do Kladna, kde rozhodovali o jejich dalších osudech.

Tři, blonďaté a modrooké, si »rozebrali« na místě, sedm mladších jednoho roku dali do sirotčince v pražské Krči. Ostatní převezli do sběrného tábora poblíž polské Lodže. Šest jich bylo dáno na tzv. převychování do německých rodin. Většinou těch, které do Polska přesídlily z tzv. Říše a aktivně se podílely na poněmčování země.

Osmdesát dva lidických dětí prohlášených za rasově nevyhovující a neschopné poněmčení odvezli Němci 2. července 1942 do koncentračního tábora Chelmno a ještě týž den je zabili výfukovými plyny v uzavřených korbách nákladních aut...

Marie Doležalová (*1932)

Německá rodina Schillerových, kam byla přidělena, jí dala jméno Ingeborg. Po útěku před Rudou armádou se v Německu poznala na fotografii vyvěšené na repatriačním úřadě.

Anička Haufová (†2009)

V polském dětském domově u Poznaně ji dali Němci na převychování do rodiny Fritze Strausse. Po válce se sama vlakem přes Drážďany dostala domů. Byla prvním dětským navrátilcem.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

alitifa17 ( 10. června 2012 23:33 )

Kdyby nasi politici vymysleli neco takoveho http://tinyurl.com/7xakhf9 urcite by bylo v CR mnohem veseleji

pgga ( 10. června 2012 21:29 )

pgga ( 10. června 2012 20:59 )

S tim nemuzu souhlasit...ma CELY Cesky narod nyni nest "zodpovednost" za soucasny bordel?

jiriforman ( 10. června 2012 18:56 )

Pro nick panna: Jsi pokřtěná?

jiriforman ( 10. června 2012 18:56 )

Jsi pokřtěná?

Zobrazit celou diskusi
Další videa