Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Oblačno 12°C

Peklo v Sýrii: Ohořelá auta i těla, 55 mrtvých a 372 zraněných

Autor: Jaroslav Šimáček, ČTK - 
10. května 2012
16:50

Syrským Damaškem otřásly další silné exploze, OSN varuje, že se přiblížila občanská válka. A hrůzné obrázky ohořelých domů, aut, ale i těl a těžce zraněných lidí obletěly celý svět.

V době, kdy zaměstnanci chodí do práce a děti do škol, se Damaškem rozlehly další dva silné výbuchy. Bilance dnešního útoku v syrské metropoli je tragická - přes 55 mrtvých a 372 zraněných.

Výbuchy náloží, umístěných v osobních automobilech, provedli sebevražední atentátníci a množství výbušniny bylo tentokrát výjimečně velké. Záchranáři proto nyní mají plné ruce práce. A OSN nadále marně vyzývá k ukončení násilností.

Sýrie se naopak mění v živoucí peklo. Důkazem toho jsou nejen planoucí ohně, poničené domy a hluboké krátery v silnicích, ale také záběry na ohořelá těla, zaklíněná uvnitř stále hořících aut a všudypřítomné lidské ostatky. Patří povětšinou bezmocným civilistům. Mezi mrtvými jsou vedle nich také příslušníci ozbrojených sil. Exploze zničily přes 200 vozidel, polovina z nich zcela shořela.

Z děsivých útoků se navzájem obviňují vláda i opozice

Z odpovědnosti za atentát se navzájem obviňují vláda prezidenta Bašára Asada a opoziční, povstalecké síly, které reprezentuje především Syrská národní rada (SNC). "Režim páchá tyto útoky, aby vyslal dva vzkazy: jeden mezinárodním pozorovatelům, že jsou v nebezpečí, druhý pro potvrzení svých obvinění, že v Sýrii působí ozbrojené skupiny a Al-Káida," sdělil agentuře AFP jeden z členů syrské opozice. Prezident Asad z útoků viní teroristické skupiny, působící v zemi.

V minulých týdnech se Damašek stal dějištěm dalších bombových útoků, jejichž cílem byly především bezpečnostní konvoje nebo zařízení. Už téměř 14 měsíců trvající nepokoje však mají za následek kolem 12 tisíců mrtvých. 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud