Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Známá atletka řekla o manželovi Šmídovi: Do vězení ho posílám na smrt

Autor: Slávka Červená, mivrk - 
7. května 2012
05:00

Vrata ruzyňské věznice v sobotu v odpoledních hodinách zaklapla za Jaroslavem Šmídem (78), manželem a dříve trenérem bývalé československé atletky. Soud před časem zakázal spojovat její jméno s kauzou manžela. Teď ovšem sama souhlasila a s Bleskem promluvila. Svěřila se, že se bojí, že manžela do vězení posílá na smrt.

Šmíd se na výzvu soudu za mříže vrátil se zpožděním tří týdnů po přerušení výkonu trestu, protože byl až do pátku hospitalizován. Do věznice ho doprovodil jeho advokát Richard Maleček.

Známá atletka promluvila s Bleskem

„Podle primáře ho povezu možná na smrt. Jestli se stane, že tam zemře, nevím, jak s tím budu do konce života žít. Odpovědnost nesu já! Já jsem rozhodla, že ho vyzvednu z nemocnice. Musela jsem to ale udělat, protože ty útoky na nás se již nedají snášet,“ řekla Šmídova žena a rozplakala se.

„To, co se stalo, nás oba poznamenalo na celý život. Chodila jsem ho navštěvovat a při každé návštěvě pozorovala, jak schází. V prosinci jsem si domů dovezla trosku. Nyní ho já sama zase v hrozném stavu odvezu zpět. Musela jsem udělat těžké rozhodnutí, abych respektovala zákon,“ řekla Blesku.

Šmíd se prý nikdy neomluvil

Propouštěcí lékařská zpráva říká, že by měl být v nemocnici. To ale podle zákona nelze. Za všech okolností musí do vězení nastoupit a tam znovu požádat o přerušení výkonu trestu ze zdravotních důvodů. Jeho stav bude zkoumat lékařská komise.

Šmíd pyká za to, že opilý srazil cyklistu Václava Polácha (†36) a ten zemřel. Odsedět si má tři a půl roku. „Je mi líto Poláchových a toho, co se stalo. Označují nás za lidi bez charakteru. Já jsem pro ně měla hned přichystané i peníze. Ale když hrob mých rodičů a naši pekárnu olepili parte a začali na nás útočit, tak se něco ve mně zlomilo,“ dodala Šmídova žena. Rodina oběti tvrdí, že se Šmíd nikdy neomluvil a že trest není dostatečně vysoký.

Fakta o případu

24. listopadu 2009 – Jaroslav Šmíd odjíždí po 16. hodině ze Strážnice z vinného sklepa a veze si domů do Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku 15 litrů červeného vína v kanystru. Za jízdy vypije asi litr vína a v 16:40 hodin sráží a smrtelně zraňuje cyklistu Karla P. (36).

březen 2010 – Po vleklém vyšetřování policie obvinila bývalého atletického trenéra ze dvou trestných činů: ublížení na zdraví z nedbalosti s následkem smrti a ohrožení pod vlivem návykové látky. Obviněný přišel o řidičský průkaz.

červenec 2010 – Policie chytila v okrese Uherské Hradiště Jaroslava Šmída za volantem auta bez zabaveného řidičského průkazu. Řidič tvrdil, že si jel pro léky.

● 9. listopadu 2010 – Po téměř roce od tragické nehody začíná v tichosti u Okresního soudu v Hodoníně líčení se Šmídem. Ten požádal o jednání ve své nepřítomnosti a soudkyně mu vyhověla.

4. ledna 2011 – Soud vynáší rozsudek. Trest je nepodmíněný. Šmíd s něčím takovým nepočítal a tvrdil, že do vězení nikdy nenastoupí.

červen 2011 – Jaroslav Šmíd nastoupil do vězení.

13. prosince 2011 – Ze zdravotních důvodů mu soud přerušil výkon trestu na 4 měsíce.

5. května 2012 – Jaroslav Šmíd nastoupil s třítýdenním zpožděním do vězení. Podle jeho manželky je ve špatném zdravotním stavu.

karlos107 ( 30. dubna 2013 16:43 )

Není viána ?? Naopak !!! Celou dobu věděla,že ten její ožralý kripl, jezdí denně ožralý autem Takže spoluvina

maryfox ( 8. května 2012 17:52 )

3,5 roku za zabití v opilosti je směšně málo.Takoví by měli dostávat doživotí bez pardonu.A ještě si pořád vymýšlet výjimky a úlevy, to je velká ostuda.Co ty tři děti, které přišly o tátu, kvůli starému opilci?

illis ( 8. května 2012 17:16 )

Kdo by měl chuť na takové monstrum , ještě když víte, co provedl.

illis ( 8. května 2012 17:15 )

Paní Fibingerová se nemůže divit, že jim to lidé nemohou zapomenout. Ona není vinna, ale její manžel ano. Vykládat nyní, že měla pro pozůstalou rodinu připravené peníze, takové řeči jsou plané. Jednou se to stalo, tak měla dětem a manželce peníze dát a ne na nich sedět, jako celý život. Styděla bych se do morku kosti, kdybych měla takový majetek a manžel zabil při nehodě tátu tří dětí. Tohle co nyní řekla znovu jen potvrdilo, jak je závislá na penězích a ne, že se v ní něco zlomilo . Tohle si budou lidi pamatovat už napořád. Hanba .

capoturno ( 7. května 2012 23:45 )

Jen ať v tom kriminále chcípne. Je to prase ožralý a tak tupý. Proč se ty vdově neomluvil? Protože je to hovado a ta chytrá mužetka se ho ještě zastává a má výčitky. Helenko běž do ***.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud