Politici si připomněli výročí pražského povstaní: Akterům vzdali hold
Dnes si u Staroměstské radnice lidé připomněli 67 let od povstání českého lidu proti nacistickým okupantům. Mezi účastníky pietního aktu nechyběli politici, zástupci armády i pamětníci. Za příklad dávali obětavost, odvahu i vlastenectví povstalců, z nichž mnozí položili své životy.
"Každý věděl, kde je osa zla. Každý věděl, co může nastat. Přesto v pravém slova smyslu jste vstoupili do služeb své vlasti a byli schopni za její svobodu tato rizika přijmout a nejvyšší cenu v podobě života zaplatit," uvedla předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Za temnou stránku českých dějin pak označila to, že vlast se mnohým hrdinům za komunistické totality odvděčila kriminály a postavila je na okraj společnosti.
Hrdinové pražských barikád podle místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky "napsali jednu z nejúctyhodnějších kapitol naší historie". Byli to podle něj obětaví lidé, kterým bylo cizí spekulování a chytračení, nechyběla jim odvaha a skutečné vlastenectví. Současníci by si to měli uvědomit, neboť se často nechávají "unášet na vlnách pesimismu, skepse a šikovně manipulované sociální hysterie", dodal Sobotka.
Naprostá většina mladých účastníků povstání byla podle pražského primátora Bohuslava Svobody vedena snahou odčinit kompromisy, ke kterým byli během protektorátu donuceni jejich rodiče, a zabránit možnému zničení Prahy nacisty. Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička poznamenal, že vlastenectví a sounáležitost s domovinou nelze nahradit "jakýmsi evropanstvím", důsledkem čehož je malý zájem hlavně mladých o podobné vzpomínkové akce. I na to dnešní přišlo jen pár desítek lidí.
V Praze ve dnech 5. až 9. května 1945 vyvrcholilo povstání českého lidu, které je považováno za jeho největší ozbrojené vystoupení v boji proti fašismu. Zapojilo se do něj přes sto tisíc lidí ve třech stovkách obcí, desítka tisíc lidí přitom během bojů s Němci zahynula.
Jste mlicnaci co si valku nedovedou predstavit, to si vazne myslite ze se udela podpis na nejake lejstro, a v te vterine vsichni daji pryc prst ze spouste, boze jak muzou byt lidi tak hloupi, navic byli rusove povestni brutalitou nedodrzovali zadne konvence, nemel kdo zajatce hlidat, tak je postrileli, ostatne tohle je valce normalni, to delaji vsichni. A tady si nekdo asi take plete nucene prace s totalne nasazenymi, cechy nasazovali do rise misto nemcu odvedenych na frontu a vazili si jich pro jejich zrucnost, a vubec nechteli cechy nekam pak vystehovat mimo evropu, naopak, delniky potrebovali, kdyz chces nekomu vladnout tak musis mit take komu. A totalne nasazeni tam se ze zacatku sami hrnuli, vydelali si proti protektoratu znacne penize, bali se az kdyz zacali nalety. A ty slavne povstani, jsou divadla, cesi to udelali par dni pred rusama, pikantni na tom je, ze Prahu vlastne osvobodili Vlasovci, prvni tank byl Vlasovcu a dalsi take, zradci rusu. A slovaci? Napred bojovsli, na rozdil od cechu, na strane nemcu proti rusum a pak kdyz bylui rusove u hranic to otocili, aby je rusove neprevalcovali, takze ty povstani byly z nouze cnost. A za povstani v Prazea rikalo se jim, cechum, rabovaci gardy jen kradli v bytech. Dokonce i vymyslenych kolaborantu, bohatsich soudefu ze zavisti, zname to. A v Praze chodili rude gardy pasku RG