Stalinovi agenti zavraždili Masaryka, tvrdí Madeleine Albright

Autor: Jaroslav Šimáček, ČTK - 
1. května 2012
08:18

O jeho smrti se od dob nadvlády komunistů na českou zemí učí jako o sebevraždě. Jenže postupem času se začaly rojit spekulace, zda někdejší ministr zahraničí Jan Masaryk odešel opravdu ze světa dobrovolně. Bývalá šéfka americké diplomacie Madeleine Albright si to nemyslí. 

Ve světě se proslavila jako Madeleine Albright, ale pochází z Čech, kde vyrůstala jako Marie Jana Korbelová. S nástupem Hitlera k moci se však její rodině podařilo utéct ze země a schovat se v Londýně, kde malá Maruška přežila i německé bombardování, zatímco se její otec zapojil do zahraničního odboje.

Do Čech se sice už nevrátili, bývalá americká ministryně zahraničí a blízká přítelkyně zesnulého prezidenta Václava Havla však na svou domovinu vzpomíná dodnes. Ovšem nejen v dobrém.

Ve své nové knížce Prague Winter (Pražská zima), která minulý týden za Atlantikem vyšla, líčí Madeleine Albright dějiny Československa za druhé světové a krátce po ní. Vrací se přitom i k jedné z temných událostí československých dějin - smrti populárního ministra zahraničí Jana Masaryka. Toho našli 10. března 1948 mrtvého na nádvoří Černínského paláce pod okny jeho bytu za doposud nevyjasněných okolností.

Masaryka zabili Sověti, tvrdí Albright

Podle Albrightové však Jan Masaryk v březnu 1948 sebevraždu nespáchal, ale zavraždili ho sovětští agenti! "Domnívám se, že Masaryka zavraždili pravděpodobně Stalinovi agenti. Nemohu to dokázat a sotva by mne šokovalo, kdyby jednoho dne vyšly najevo přesvědčivé důkazy o opaku. Sověti ale měli motiv," prezentuje otevřeně svůj názor. Syn prvního československého prezidenta se měl údajně chystat k odletu ze země, což se ale komunisté dověděli z odposlechů a nehodilo se jim to.

"Komunisté nemohli uvažovat o tom, že by Jana uvěznili. Stěží ho také mohli zbavit úřadu a nadále úspěšně tvrdit, že je podporuje. Sebevražda svedená na Západ byla ideálním řešením," napsala Albrightová. Její konspirační teorii prý přitom nasvědčují i další věci - stopy zápasu v Masarykově bytě, absence dopisu na rozloučenou u člověka, který si prý potrpěl na rozmáchlá, dramatická gesta či neprofesionální vyšetřování jeho smrti.

Madeleine upozorňuje i na to, že se sebevraždou zabýval při své sociologické kariéře Janův otec T. G. Masaryk. "Copak by potomek natolik si uvědomující názory svého otce, těmto názorům v rozhodujícím okamžiku svého života nevěnovat pozornost?"

Dodnes se však nedokážou shodnout ani přední odborníci na tuto problematiku - šlo o sebevraždu, vraždu či nešťastnou náhodu... Dosud poslední vyšetřování Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu z let 2001-2003 došlo k závěru, že Masaryk byl sice zavražděn, ale pachatel je neznámý.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

nafta ( 23. října 2012 22:38 )

http://www.fpp.co.uk/online/99...

nafta ( 23. října 2012 22:36 )

Treba si pozrieť ako "nabalená" zdúchla z Čiech. http://www.fpp.co.uk/online/99...

kobyla1 ( 12. května 2012 22:40 )

Mě je zle z Havla...a to rozhodně nebere jako nějakej prokomunistickej výlev....prostě to byl jen další z řady kolaborantů

kobyla1 ( 12. května 2012 22:38 )

No já nevím...evidentně s tím jestli spáchal T.G.M sebevraždu nebo ho někdo oddělal nic neudělám, takže ať si Madlena kváká co chce.....Pro mě co politik to gauner.

kobyla1 ( 12. května 2012 22:36 )

Jen klid gogo...On je santakauz jen takovej blábola a navíc je to cikorka špinavá. On už ani neví co povídá pláacal jeden vystříklej ..jemu se protě to neokomunistické zalíbilo a tak to dává všude kam vleze

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud