Jihlavská bílá kosice vyvedla mladé
Uprostřed největšího jihlavského sídliště zahnízdila zcela bílá kosí samička. Hnízdo umístila do hustého keře hned v bezprostřední blízkosti vchodu do jednoho z paneláků.
„Vídáme ji tu už létat od loňského roku,“ řekl Blesku jeden z místních obyvatel Bohumil Bukáček. Ten sice bydlí o jednu ulici výše, ale není prý dne, aby teď, kdy se z hnízda ozývají čtyři hladové krky se na kosí rodinku nezašel podívat.
Kosí máma ve zcela bílém kabátě si může křídla ulétat, aby hladové potomky nakrmila.
„Je jasné, že tím, že je úplně bílá je zranitelnější oproti ostatním samicím. Hnízdo si, ale vystavěla ve spleti větví pro jakéhokoliv dravce neprostupného keře,“ ukazoval Bukáček přímo na místě mazanost kosí mámy.
Bílou barvu peří kosí mámy také odborníci považují za značný hendikep tohoto ptáka.
„Jedná se o částečný albinismus, který se u městské populace kosů občas vyskytuje,“ zdůrazňuje ředitel CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč. „Bohužel chybějící ochranné zbarvení způsobuje, že se tito ptáci mohou snadno stát kořistí dravců, jako například krahujců, kteří do městské aglomerace běžně zalétavají. Nedožívají se proto dlouhého věku,“ dodal Hlaváč.
hm jakmile děláš porno přes net se nedivim ;o)