Nové šance v léčbě rakoviny: Nová naděje pro nemocné

Vyšetření u mamografu je v případě rakoviny prsu nezbytné, léčba rakoviny však složitá: Pro pacientky, ale i pacienty s různými rakovinovými nálezy však svítají nové naděje (ilustrační foto)
Autor: red - 
19. března 2012
09:29

I když rakovinou každým rokem onemocní u nás stále více pacientů, přibývá i nových moderních metod její léčby. Ale pozor. Ne všechny novinky jsou vhodné pro každého onkologicky nemocného pacienta. Například u rakoviny prsu se až u 17% pacientek osvědčila biologická léčba, u nádorů hlavy a krku zase úplná novinka - fotodynamická terapie, kterou hradí pojišťovny.

Biologická léčba: Rozhoduje diagnóza

Poměrně novou a úspěšnou metodou v léčbě rakoviny je biologická léčba. je výjimečná tím, že podporuje imunitní systém lidského organismu, aby se s nemocí co nejlépe vypořádal sám.

Léčivé přípravky obsahují materiál biologického původu (mikroorganismy, tkáně, krev nebo plazmu buď rostlinného, lidského, nebo zvířecího původu). Biologická léčba zacílí na nemocné buňky, blokuje jejich růst, případně nádor zničí a zabraňuje jeho šíření. Nevýhodou je její vysoká cena. U nás ji poskytují pouze specializovaná centra.

Názor odborníka - MUDr. Petruželka

„O vhodnosti této léčby se rozhodujeme podle diagnózy a výsledků vyšetření, nikoli podle toho, kolik je v pokladně," tvrdí profesor Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

„Moderní léky jsou drahé, ale vždy jsme našli řešení, aby je pacient dostal, pokud mu mohly pomoci," dodává. Podle něj musí pacient lékaři důvěřovat. Pokud mu tedy biologickou léčbu nedoporučí, nedělá to, aby ušetřil. „Například v případě rakoviny prsu může být jen patnáct až sedmnáct procent žen léčeno touto metodou," vysvětluje profesor Petruželka.

Fotodynamická terapie: Odloučí celý nádor

Za velmi nadějnou novou metodu v léčbě zhoubných nádorů se považuje fotodynamická terapie pro léčbu nádorů krku a hlavy (ne mozku).

Speciální lék se nanese nebo se vstříkne do nádoru. Po několika dnech se toto místo osvítí světlem určité vlnové délky a tím se spustí chemická reakce, usmrtí se nežádoucí buňky a za čas dojde k odloučení nádoru. Léčba je velmi podobná té chirurgické, jen se rána po odloučeném nádoru déle hojí.

Jedinou nevýhodou je, že pacient musí strávit několik dní v tmavé místnosti. Fotodynamická terapie se dá kombinovat i s ostatními metodami nádorové léčby. Metoda se v budoucnu bude využívat k léčbě nádorů i na jiných částech těla a v Japonsku ji používají při léčbě rakoviny plic.

Názor odborníka - MUDr. Šmucler

Od počátku tohoto roku je metoda dostupná i českým pacientům a hradí ji zdravotní pojišťovny. První pracoviště, které ji používá, je pražské Centrum fotonické medicíny při 1. lékařské fakultě a Všeobecné fakultní nemocnici vedené docentem Romanem Šmuclerem.

Touto metodou se léčí především ti, u kterých selhaly jiné postupy. „Nejedná se o všelék, který bude možné nasadit u všech nemocných," vysvětluje MUDr. Roman Šmucler. Podle něj je výhodou, že se tímto způsobem může ošetřovat jakýkoli typ zhoubného nádoru. Výjimkou je jen tmavý melanom, do kterého kvůli zabarvení nemůže proniknout léčebné světlo.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud