Fotografie trosek legendárního Titaniku: Pomohou objasnit nehodu?

Autor: ČTK, lm - 
9. března 2012
22:17

Jak vypadá vrak lodi z jedné z největších katastrof v lodní dopravě? Přesně po 100 letech přichází první zmapování trosek Titaniku na mořském dně. Vědci doufají, že jim to pomůže učit přesné důvody potopení legendární lodi.

Američtí vědci dokončili podrobnou mapu vraku Titaniku. Jedná se o první pečlivé zmapování celého pole trosek roztroušených na dně moře na území o rozloze pět krát osm kilometrů. Odborníci doufají, že jim dosud nejpodrobnější informace o troskách ležících v hloubce více než 3000 metrů pomohou odhalit nové informace o tom, co přesně se stalo v dubnu 1912, kdy se legendární loď potopila.

Vědci už zveřejnili první nové poznatky o potopení lodi. Mapa mořského dna ukázala, že záď rozlomeného plavidla se nepotopila přímo ke dnu, jak se odborníci dosud domnívali. Namísto toho se při klesání divoce točila kolem vlastní osy.

S mapováním mořského dna začala vědecká expedice v létě 2010. Odborníci studovali stav mořského dna pomocí sonaru, využili také asi 130.000 snímků pořízených dálkově řízenými podmořskými roboty. Zpracování dat skončilo až nyní.

Titanic se potopil v noci ze 14. na 15. dubna 1912, když při své první plavbě narazil jižně od Nového Foundlandu na ledovec. Srážku nepřežilo 1520 lidí.

Vrak lodi, která byla před svou osudnou plavbou označována za nepotopitelnou, objevil v roce 1985 oceánograf Robert Ballard. K Titaniku v následujících desetiletích plula řada výprav, které buď fotily potopený parník, nebo vyzvedávaly na hladinu sběratelsky zajímavé předměty.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud