Embargo na íránskou ropu: Napětí stoupá!
Situace kolem Íránu začíná být velmi nepříjemná. Zástupci zemí Evropské unie se v pondělí dohodli na vyhlášení ropného embarga proti Íránu. Cílem embarga je narušit financování kontroverzního íránského jaderného programu.
"Dospělo se k zásadní dohodě o ropném embargu proti Íránu," sdělil diplomatický zdroj, který nechtěl být jmenován.
Nyní se už čeká jen na její formální schválení na zasedání unijních šéfů diplomacií, kterého se za Česko účastní ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Kvůli embargu, které pravděpodobně začne platit již tento týden, země EU nesmějí uzavírat nové kontrakty na dovoz ropy s Íránem. Starší dohody na dodávky v určitém časovém úseku se tím ale neruší, a to do 1. července.
O embargu se v unii vedly do poslední chvíle vášnivé debaty zejména kvůli váhání Řecka, které patří k největším odběratelům íránské ropy. Atény se neúspěšné domáhaly ročního odkladu pro totální zavedení embarga. Dodávky z Íránu by měla nahradit ropa zejména z dalších států v oblasti Perského zálivu.
Právě proto kvůli chystaným sankcím hrozil Írán uzavřením Hormuzského průlivu. USA a Británie mu nicméně odpověděly, že jsou s to takové záměry vojensky překazit.
Írán vyváží do zemí EU zhruba 20 procent své ropné produkce. Většinu suroviny exportuje do Asie. USA a EU se proto snaží přesvědčit asijské státy, a to zejména Indii, aby dovoz z Íránu omezily. Dalším významný dovozcem je Čína, která ale jednoznačně dává najevo, že se k embargu nemíní zapojit.
Spor mezi Teheránem a Západem se už několik let soustřeďuje kolem íránského jaderného programu - západní země se obávají, že je zaměřen na získání jaderné zbraně. Teherán to kategoricky popírá a tvrdí, že uran potřebuje pro svou jadernou energetiku, zdravotnictví a výzkum.
Pozor, Armagedon se blíží!!!!