Ceny pohonných hmot v Česku pokračovaly v růstu a dostaly se na nové rekordní hodnoty. Růst cen způsobuje vedle drahé ropy i ohlášené zvýšení marže prodejců. Cena nafty tak skokově stoupne ke 37 korunám za litr, benzin ke 36,40 korunám.

Už nyní má Česko jedny z nejdražších pohonných hmot v Evropě. Z okolních zemí jsou dražší jen v Německu. V Rakousku za litr nafty zaplatíte až o korunu méně, na Slovensku o 50 haléřů. Každý třetí dopravce v Česku proto už minulý rok tankoval v zahraničí.

"Ceny pohonných hmot jsou nejdražší v historii a překonávají historická maxima z léta 2008. Přestože je ropa levnější než ve zmíněném období, a to přibližně o 35 USD za barel, tankují řidiči dráž kvůli vyšší spotřební dani a hlavně kvůli slabé koruně," uvedl analytik společnosti Broker Consulting Jan Šimek. V nejbližší době pokles cen nečeká.

Podle odborníků nelze zatím předpovídat, zda se ceny pohonných hmot vyšplhají až na 40 Kč/l. Analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta očekává mírný pokles cen v průběhu prvního pololetí, ale pouze za předpokladu, že se stabilizuje situace na Blízkém východě. "Politické riziko spojené s Íránem je značné a navíc je velmi obtížně předvídatelné. Pokračující evropská dluhová krize má zároveň negativní dopad na českou měnu," dodal.